Prezident republiky obdržel státní vyznamenání Slovinské republiky

18.02.2016 15:15

Prezident republiky Miloš Zeman obdržel ve čtvrtek dne 18. února 2016 na Pražském hradě z rukou prezidenta Slovinské republiky Boruta Pahora Řád za mimořádné zásluhy, a to za dlouholetou náklonnost ke Slovinské republice, upevňování přátelských vztahů a integraci Slovinska do středoevropských uskupení.

Prezident republiky obdržel státní vyznamenání Slovinské republiky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman se slovinským prezidentem Borutem Pahorem.

Při slavnostním ceremoniálu ve Společenském sále Pražského hradu zaznělo:

V někdejší roli předsedy vlády České republiky a současné roli prezidenta České republiky projevuje Miloš Zeman již řadu let náklonnost a přátelský postoj ke Slovinské republice. V roce oslav 25. výročí slovinského osamostatnění a v týdnu, kdy slavíme 25. výročí založení Visegrádské skupiny, vyjadřuje Slovinská republika tímto vyznamenáním poděkování prezidentu České republiky Miloši Zemanovi za jeho příspěvek ke kvalitě bilaterálních vztahů a podporu spolupráce se Slovinskou republikou ve středoevropském prostoru.

Miloš Zeman si po celou tuto dobu uvědomoval úzké historické, kulturní i civilizační pouto mezi slovinským a českým národem i pozici Slovinska ve střední Evropě.

Je velkým milovníkem díla architekta Jože Plečnika a podporovatel slovinsko-české nominace vybraných Plečnikových děl do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Jako prezident České republiky obdrží vyznamenání také za několikrát prokázanou českou podporu Slovinsku, jako tomu bylo při ledové bouři v roce 2014, respektive v současné migrační krizi, kdy Slovinská republika potřebovala pro ochranu svých hranic pomoc dalších evropských zemí. V tomto případě česká vláda mezi prvními vypomohla jak policisty a vojáky, tak technickým vybavením.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

22:39 Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

Chcete se v zimě zahřát teplem ze dřeva pražských lesů, ale do štípárny ve Kbelích je to pro vás dal…