Příručka Ministerstva zemědělství radí jejich chovatelům a výrobcům hmyzích potravin, jak s nimi pracovat

04.03.2018 16:51 | Zprávy

Cvrček domácí či potemník stájový. Jak zpracovávat jedlý hmyz a jaká pravidla musí splnit zájemci, kteří ho chtějí chovat, uvádí příručka Ministerstva zemědělství (MZe) nazvaná Zásady správné zemědělské a výrobní praxe produkce hmyzu určeného pro lidskou spotřebu. Na její přípravě MZe spolupracovalo s odborníky z praxe.

Příručka Ministerstva zemědělství radí jejich chovatelům a výrobcům hmyzích potravin, jak s nimi pracovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zemědělství

Chovatelé hmyzu určeného pro lidskou spotřebu a výrobci potravin z něj v příručce najdou například informace týkající se pravidel hygieny a bezpečnosti produkce, aby chovaný a zpracovávaný hmyz byl zdravotně nezávadný. Dokument je praktickou pomůckou, která poskytuje přehled o minimálních požadavcích na chov a o základních měřítcích pro posouzení možných nebezpečí při chovu a výrobě.

Zájem veřejnosti o pokrmy z hmyzu roste. Evropský parlament a Rada odsouhlasili nařízení, které platí od začátku letošního roku. V praxi znamená, že před uvedením konkrétního druhu hmyzu jako potraviny na trh musí být nejprve prokázána jeho bezpečnost. A to v rámci komplexního schvalovacího procesu, na jehož konci je prováděcí nařízení Evropské komise, stanovující podmínky, za kterých je možné vyrábět a prodávat potraviny z hmyzu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Jste hrdý na to, že nemáte nic společného s koalicí SPOLU

A na to, že kandidujete se SPD hrdý jste? Já měl vždy za to, že jste spíš pravicový a nepopulističtí, což SPD není. A když jste tak hrdý na to, že jste Svobodní, jak si vysvětlujete, že strana sama má tak málo voličů a nepřekračujete sami 5% hranici?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vorařský den v NZM Ohrada připomene zaniklá řemesla

22:03 Vorařský den v NZM Ohrada připomene zaniklá řemesla

Sedmý ročník Vorařského dne přivítá v sobotu 6. září zájemce, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti o…