Pro osmdesát milionů Evropanů je potřeba převést text na audio nebo do speciální čtečky s Braillovým písmem

27.10.2016 13:03

Na internetu vyhledáváme stále více informací a nacházíme texty, fotky, videa a odkazy. Jak ale po webu brouzdají nevidomí? Pro 80 milionů Evropanů je potřeba převést text na audio nebo do speciální čtečky s Braillovým písmem a obrazy popsat slovy, jinak je vyčleníme ze společnosti, která se čím dál tím víc digitalizuje. Parlamentní zpravodajka návrhu, česká poslankyně Dita Charanzová, proto žádá, aby web stránky i mobilní aplikace veřejné správy byly přístupné postiženým.

Pro osmdesát milionů Evropanů je potřeba převést text na audio nebo do speciální čtečky s Braillovým písmem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament

Tento týden hlasovali poslanci o směrnici, která dává členským státům za úkol, aby nevidomým, neslyšícím a nedoslýchavým lidem usnadnili přístup k internetovým stránkám a mobilním aplikacím veřejné správy, soudů, policie, nebo státních nemocnic, univerzit a knihoven.

Už dnes existuje celá řada technických řešení, která lidem s postižením pomáhají v přístupu na webové stránky. Mohou to být zvláštní lupy a čtečky pro nevidomé nebo nástroje umožňující ovládání stránek bez myši pro lidi s omezením pohybu. Prvním předpokladem jejich fungování ale je, že dané weby splňují požadavky na přístupnost: K obrázkům musí být příslušná textová popiska, k videím zase titulky a tak podobně.

Zpřístupnit výhody digitalizace všem

V době, kdy se náš život digitalizuje a s ním i veřejné služby, je podle zpravodajky, české poslankyně z liberální skupiny Dity Charanzové, nepřijatelné, aby se po občanech například chtělo, aby podávali daňové přiznání online a přitom formuláře finančního úřadu nebyly přístupné nevidomým.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…