Průzkum: Přes sedmdesát procent Čechů podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení

09.01.2017 8:35 | Zprávy

Většina Čechů si myslí, že by měl existovat zákon, který stanoví obcím povinnost mít určitý počet sociálních bytů, které by měly nabízet občanům v bytové nouzi. Ukázal to reprezentativní průzkum veřejného mínění realizovaný agenturou MEDIAN pro Platformu pro sociální bydlení a Asociaci Dítě a Rodina. Zákon o sociálním bydlení by měl být přijat podle 71 % respondentů. Respondenti se však mírně liší v tom, jaké pravomoci by podle nich měly mít obce v posuzování bytové nouze a jinak přistupují k různým cílovým skupinám sociálního bydlení.

Průzkum: Přes sedmdesát procent Čechů podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Podle aktuálního návrhu zákona o sociálním bydlení, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem pro lidská práva, by měly být sociální byty přednostně pronajímány zranitelným skupinám obyvatel, jako jsou matky samoživitelky, oběti domácího násilí, mladí lidé odcházející z dětských domovů, lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi nebo senioři.

Zavedení zákonné povinnosti pro obce zajistit nájemní bydlení těmto skupinám obyvatel má vysokou podporu veřejnosti. 88 % respondentů podporuje, aby nárok na sociální bydlení měly v případě nouze matky samoživitelky, 86% to říká o obětech domácího násilí, 85 % v případě dětí z dětských domovů, 84 % v případě lidí se zdravotním postižením, 79 % v případě rodin s dětmi a 75 % v případě seniorů.

„Česká společnost si uvědomuje, že zranitelným osobám je především třeba pomáhat, namísto neustálého dohadování, zda si pomoc zaslouží, či zda ke své situaci přispěli i vlastním přičiněním. Když někoho přejede auto, také nad ním nestojíme, abychom se dohodli, zda se rozhlédl před přecházením ulice, ale prostě mu zavoláme sanitku,” říká předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

„Průzkum ukázal, že zákon o sociálním bydlení podporují voliči napříč politickým spektrem. Voliči stran si mohou jinak představovat jeho detaily, ale samotná existence sociálního bydlení není chápána jako pravicová či levicová agenda, ale jako veřejný zájem, který spojuje voliče všech stran,” říká Daniel Prokop z agentury Median.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Dvěma chráněným dílnám vynesly Velikonoční trhy energetiků téměř 20 000 korun

11:28 ČEZ: Dvěma chráněným dílnám vynesly Velikonoční trhy energetiků téměř 20 000 korun

Tradiční Velikonoční trhy proběhly v děčínském sídle ČEZ Distribuce. Dvě chráněné dílny si dohromady…