Průzkum SANEP: V prvním i druhém kole prezidentských voleb by v červnu zvítězil Miloš Zeman před Horáčkem

27.06.2016 11:52

V případě aktuálního konání všelidových prezidentských voleb by v prvním kole ze 17 uvedených kandidátů získal nejvíce hlasů stávající prezident Miloš Zeman (29,5%) a textař, spisovatel a producent Michal Horáček (12,9%).

Průzkum SANEP: V prvním i druhém kole prezidentských voleb by v červnu zvítězil Miloš Zeman před Horáčkem
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Není bez zajímavosti, že v prvním kole prezidentských voleb, kterých by se v červnu zúčastnilo 64,3% voličů, získal třetí největší počet hlasu exprezident Václav Klaus s podporou 6,2% voličských hlasů.

V druhém kole, které vychází z výsledků prvního kola, by pak v duelu stávajícího prezidenta Miloše Zemana a textaře, spisovatele a producenta Michala Horáčka, v červnových přímých volbách při účasti 61,8%, zvolila většina 56,2% voličů ve prospěch stávající hlavy státu.

Michal Horáček by pak získal podporu 43,8% voličů.

S ohledem na skutečnost, že Michal Horáček, který svou úvahu o možné kandidatuře v prezidentských volbách v roce 2018 zveřejnil teprve nedávno, lze říci, že by se úspěšný textař, spisovatel a producent Michal Horáček mohl stát velmi výraznou osobností druhých prezidentských voleb.

Aktuálně se nicméně ukazuje, že v druhém kole hypotetických červnových prezidentských voleb by řada voličů, kteří by nevolili stávajícího prezidenta Miloše Zemana, by v případě duelu s Michalem Horáčkem raději upřednostnili právě stávající hlavu státu, před Michalem Horáčkem. Lze tak říci, že by se nyní nenaplnila prognóza spojení hlasů v druhém kole primárně proti Miloši Zemanovi.

O tom, že stávající hlava státu Miloš Zeman se těší stále velmi vysoké podpoře voličů, svědčí i aktuální zjištění, že pro 27, 4% veřejnosti má prezident M. Zeman své chyby, ale zároveň reprezentuje většinu obyvatel ČR. S tvrzením, že prezident M. Zeman hájí národní zájmy naší země, pak souhlasilo 26,8% dotázaných. Tyto názory tak ukazují, že prezident M. Zeman si nadále získává podporu zejména díky svým postojům, které většina veřejnosti vnímá jako pronárodní, a to s velice kladně vnímanými prvky upřímnosti a přímočarosti.

Na druhé straně se 18,9% dotázaných ztotožňuje s tvrzením, že je prezident M. Zeman ostudou naší země, či že odkloňuje naší zemi na východ, s čímž souhlasí 10,2% dotázaných. Tyto negativní postoje ve vztahu k hlavě státu pak vytváří prostor pro výrazné osobnosti, které hodlají v druhých přímých prezidentských volbách v roce 2018 usilovat o prezidentský post jako právě např. Michal Horáček.

1. kolo
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 19. června 2016 na vybrané skupině 1.962 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.091 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

2. kolo
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 20. – 23. června 2016 na vybrané skupině 1.493 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 12.876 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Obrazy z Kladenska vyzdobí Senát i pražskou nemocnici

22:36 ÚZSVM: Obrazy z Kladenska vyzdobí Senát i pražskou nemocnici

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Kladně získal soubor devíti olejomaleb n…