První sládek pivovaru Velké Popovice obdržel čestné občanství in memoriam

22.12.2014 13:58

Předání čestného občanství se uskutečnilo v pondělí 15. prosince 2014 u příležitosti 140. výročí uvaření první várky velkopopovického piva. První várku piva z Velkých Popovic uvařil Přemysl Růžička v úterý 15. prosince 1874 v 60hektolitrovém kotli. Čestné občanství obce převzal z rukou starosty obce Ivana Boleslava ředitel pivovaru Velké Popovice Jaroslav Hacko.

První sládek pivovaru Velké Popovice obdržel čestné občanství in memoriam
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo

Přemysl Růžička se narodil 6. ledna 1845 a zemřel 11. srpna 1909 v Kutné Hoře, kde je taky pochován. První sládek působil v pivovaru Velké Popovice dlouhých 15 let od roku 1874 do roku 1889. Během pobytu ve Velkých Popovicích bydlel v areálu pivovaru, v domě č. p. 1 (dnešní restaurace Velkopopovická Kozlovna), kde byly deputátní byty pro zaměstnance. Před pivovarskou štací ve Velkých Popovicích pracoval jako sládek v pivovaru Štiřín (1871-1874) a po odchodu z Popovic působil do roku 1901 v zámeckém pivovaru v Jindřichově Hradci.

Zakladatel pivovaru baron František Ringhoffer, významný průmyslník, se rozhodl postavit nový pivovar právě ve Velkých Popovicích, protože byl v okolí vysoce kvalitní zdroj pitné vody. V roce 1871 začaly na okraji Velkých Popovic u rybníka v sousedství hospodářského dvora zemní práce a 10. května 1874 byla protokolárně zkolaudována stavba pivovaru se sladovnou. František Ringhoffer se však jeho otevření v roce 1874 již nedožil. Po smrti barona Ringhoffera budovali slávu velkopopovického piva synové František a Emanuel.

První várka piva byla ve Velkopopovickém pivovaru uvařena 15. 12. 1874 a o rok později již  bylo vystaveno (uvařeno a prodáno) 18 000 hl piva. Již po několika letech se pivovar stal  třetím největším v zemi. Proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva. Velkopopovický  pivovar je součástí společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s.

Návštěvníci pivovaru se mohou těšit na prohlídkovou trasu, která představuje zajímavou a  zábavnou formou historii i současnost pivovaru a jeho okolí. Součástí prohlídky je i  ochutnávka v ležáckém sklepě a živý maskot pivovaru - kozel Olda.

Pivovarský Kozlí obchůdek s dárkovými předměty nabízí návštěvníkům široké spektrum  zajímavých dárků s pivní tematikou.

Přímo v areálu pivovaru se nachází restaurace Velkopopovická Kozlovna. Restaurace nabízí  českou kuchyni a široký sortiment čepovaného piva - zejména vynikající   Velkopopovický Kozel 11° čepovaný přímo z pivních tanků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj přispěje popáté na výměnu kotlů

7:36 Pardubický kraj přispěje popáté na výměnu kotlů

Pardubický kraj má za sebou čtyři úspěšné výzvy kotlíkových dotací pro vlastníky rodinných domů na ú…