ŘLP ČR: Dronů nad našimi hlavami přibývá, Česko se chce podílet na zdokonalování jejich provozu a testování

19.11.2018 9:29

Počet dronů na území České republiky roste. Zatímco profesionálně užívaných a evidovaných strojů je dnes zhruba tisícovka, rekreačně užívané drony jsou mezi občany po desetitisících. Bezpilotní létání do budoucna nabízí obrovské možnosti, Česká republika by se proto v této oblasti ráda stala jedním z evropských lídrů. V koncepci „Chytré nebe“ směruje k zavedení testovacího prostředí na úrovni aktuálních trendů na území Česka.

ŘLP ČR: Dronů nad našimi hlavami přibývá, Česko se chce podílet na zdokonalování jejich provozu a testování
Foto: ŘLP ČR
Popisek: ŘLP ČR

Využití bezpilotního létání má potenciál v řadě oblastí, od leteckého snímkování, přes inspekci infrastruktury, bezpečnost, pátrání a ostrahu objektů, zemědělství, telekomunikace, filmový průmysl až po transport zásilek včetně zdravotnického materiálu. Tyto stroje se nestále zdokonalují, narůstají jejich schopnosti a přitom se stávají dostupnějšími. Do budoucna se dokonce počítá i s možností přepravovat osoby. „Drony mají obrovský potenciál, můžou zde přinést zásadní inovace v dopravě. Samostatnou kapitolu pak tvoří využití dronů policií, celní správou či hasiči. Je zapotřebí i do budoucna stanovit jasná pravidla a regulaci, zejména aby drony nijak neohrožovaly standardní letecký provoz a občany,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Koncepce Chytré nebe definuje nepostradatelné pilíře – od využití tradičního know-how v letectví, přes univerzitní výzkum a vývoj, mezinárodní spolupráci až po vytváření infrastruktury a optimálně fungující státní správu a regulaci. „Chceme zajistit bezpečný provoz dronů až na úroveň autonomního létání a podpořit rozvoj veškerých souvisejících služeb. Na českém území bychom také rádi vytvořili testovací prostor pro drony na úrovni aktuálních trendů v Evropě a ve světě,“ dodává ministr Ťok k cílům koncepce, která je společnou iniciativou Ministerstva dopravy, Úřadu pro civilní letectví, Řízení letového provozu ČR, Českého vysokého učení technického a Asociace provozovatelů bezpilotních letadel.

Prostředkem k dosažení tohoto cíle je digitalizace vzdušného prostoru, která v sobě bude zahrnovat prvky bezpečnosti, vysokou úroveň automatizace a zároveň jednoduchost použití. Součástí připravované strategie využívání bezpilotních letadel je pak také větší osvěta v této oblasti, kde aktuálně mezi nejčastější přestupky patří létání pro komerční účely bez povolení, nepovolené létání nad osobami, zástavbou a komunikacemi, a také lepší kontrola a vymáhání dodržování pravidel v praxi.

Tyto kroky se činí v souladu s novou evropskou legislativou, která by měla být schválena na přelomu let 2018 a 2019. Jejím cílem je vytvořit efektivnější a flexibilnější režim, který sjednotí pravidla bezpilotních letadel v celé EU. Zavede tři základní kategorie provozu a vazbu na tzv. UTM/U-Space, tedy služby a infrastrukturu pro řízení a monitorování dronů ve vzdušném prostoru. Nová legislativa mj. počítá také s vytvořením elektronického národního registru, který bude obsahovat všechny drony těžší než 250 gramů, respektive jejich provozovatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…