ŘLP ČR: Provoz na českém nebi se za posledních 14 let zdvojnásobil

26.1.2017 6:59 odp.

Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2016 potřetí za sebou historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků opět potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru pro letecké dopravce.

ŘLP ČR: Provoz na českém nebi se za posledních 14 let zdvojnásobil
Foto: ŘLP ČR
Popisek: ŘLP ČR

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2016 vzrostl na 836 917, což odpovídá více neždvojnásobnému provozu oproti roku 2002. Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2015 činí 6,95 % (782 553).    
 
„Posláním ŘLP ČR, s.p., je vždy a za všech okolností  zajistit maximální bezpečnost na českém nebi. Tento cíl jsme i v roce 2016, kdy jsme dosáhli historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru, beze zbytku splnili. Současně jsme zákazníkům poskytovali všechny služby v požadované kapacitě, a nezaznamenali tak v českém vzdušném prostoru prakticky žádné zpoždění“, komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.
 
Přestože je český vzdušný prostor jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě, ŘLP ČR, s. p., každoročně dosahuje optimálních výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb. Průměrné hodnota zpoždění v roce 2016 činila 0,01 minuty na provedený let, což je výrazně pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.
 
Z ekonomického pohledu je pozitivní, že také v roce 2016 dynamicky vzrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 7,9 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi. Největším zákazníkem podniku zůstává i nadáleLufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.
Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní zejména kvůli bezpečnosti, dostatečné kapacitě a zákaznicky nastavené cenové politice. Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. Od února roku 2015 lze navíc v českém vzdušném prostoru optimalizovat letové trati v souladu s tzv. konceptem Free Route Airspace. Tento progresivní přístup jednak významně šetří palivo a jednak zmírňuje dopady letecké dopravy na životní prostředí. 
 
Výrazné oživení letecké dopravy pokračuje na pražském Letišti Václava Havla, kde byl vloni nejsilnější provoz od roku 2012. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 % na 136 419.
 
 Graf.png
                
Vybrané provozní informace v českém vzdušném prostoru
 
Celkový provoz v roce 2016
836 917 pohybů
Nejsilnější provoz za jeden měsíc – červenec 2016
87 583 pohybů
Nejsilnější provoz za jeden den – 30. července 2016
3 018 pohybů
Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru v roce 2016*
130 milionů
* Při průměrné kapacitě 150 míst na  jedno letadlo
 
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…