Rada pro výzkum bude jednat se zástupci rakouských výzkumných institucí o přeshraniční spolupráci ve vědě

14. 3. 2016 19:41

V úterý 15. března 2016 se bude v Praze konat společné zasedání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a zástupců rakouských výzkumných institucí v čele s Johannesem Androschem z rakouské Rady pro výzkum a technologický rozvoj a předsedou dozorčí rady Rakouského technologického institutu.

Rada pro výzkum bude jednat se zástupci rakouských výzkumných institucí o přeshraniční spolupráci ve vědě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Na programu je česko-rakouská spolupráce v aplikovaném výzkumu, postavení výzkumných rad v rámci výzkumného sektoru a systém hodnocení výsledků vědy a výzkumu.

Rakouská delegace představí také rakouskou strategii při řízení vědní politiky a nastavení spolupráce s vysokými školami a výzkumnými organizacemi.
„V porovnání s Rakouskem jsou výdaje na výzkum srovnatelné, ale v ČR chybí odpovídající výsledky. Ztrácíme zejména v počtu mezinárodních patentů i ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru,“ upozornil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Bělobrádek, na jehož pozvání se dvoudenní návštěva rakouské delegace v Praze koná.

V pondělí 14. března 2016 je na programu pracovní večeře zástupců Rady pro výzkum, vývoj a inovace a rakouské delegace, v níž budou kromě Androsche také členové rakouské Rady pro výzkum a technologický rozvoj a Rakouského technologického institutu. V úterý 15. března 2016 se uskuteční mimořádné společné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace a rakouské delegace. Výsledky jednání představí vicepremiér Bělobrádek a Johannes Androsch na společném tiskovém brífinku, který se bude konat ve 12:15 hodin na Úřadu vlády ČR.

Česko-rakouskou spolupráci ve vědě posílí letos zahájený program INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (2014-2020), který cílí na regionální projekty s přeshraničním dopadem. Součástí programu je posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, zejména posílení výzkumných center, odborných středisek a podpora podnikových investic do výzkumu. Podpora je určena také na spolupráci podniků, výzkumných institucí a vysokých škol. Na rozvoj výzkumu a inovací je v tomto programu vyčleněno 12,5 milionu eur.

Johannes Androsch patří k předním představitelům rakouské vědní politiky a podnikatelského sektoru. Podnikatel, konzultant a někdejší vrcholný politik je v současnosti předsedou dozorčí rady Rakouského technologického institutu, členem Rady pro výzkum a technologický rozvoj, zakladatelem nadace Hannes Androsch Foundation při rakouské Akademii věd a zakladatelem průmyslové investiční skupiny Androsch International Management Consulting (AIC).

Rakouská rada pro výzkum a technologický rozvoj je poradní orgán spolkové vlády Rakouska. Pod Radu spadá národní inovační systém, výzkumným institucím poskytuje poradenství a podporu při navazování spolupráce.

Rakouský technologický institut je největším rakouským neuniverzitním výzkumným zařízením v oblasti aplikovaného výzkumu. Institut se zabývá výzkumem a technologickým vývojem a podporou inovací v oblasti energetiky, mobility, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

17:05 Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

Nasvícený přechod pro chodce mají v Letohradě. Přechod u Průmyslové střední školy v Letohradě je dík…