Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila návrh rozpočtu na příští tři roky

28.04.2018 8:17

Rada pro výzkum, vývoj a inovace pod vedením předsedy vlády Andreje Babiše se na zasedání v pátek 27. dubna 2018 zabývala opět návrhem výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2019 s výhledem až do roku 2025.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila návrh rozpočtu na příští tři roky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Úřad vlády České republiky
reklama

Výše státní podpory výzkumu má meziročně stoupnout o více než 2,1 miliardy korun. Vláda tímto krokem potvrzuje, že výzkum, vývoj a inovace jsou její prioritou. Rada dále projednala očekávané náklady a výnosy provozu výzkumných center a zvolila nového člena předsednictva Grantové agentury ČR.

Návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na roky 2019−2021 s výhledem do roku 2025, který Rada schválila, bude předložen na jednání vlády. Podkladovým materiálem jednání byla také Analýza nároků z nespotřebovaných výdajů, jejíž vypracování zadal předseda vlády. V návrhu rozpočtu jsou celkové objemy výdajů na VaVaI navrženy takto: na rok 2019 celkem 35,989 miliardy Kč, na rok 2020 celkem 37,492 miliardy a na rok 2021 celkem 37,492 miliardy.

Návrh rozpočtu na rok 2019 je o 2,145 miliardy vyšší než aktuální rozpočet na rok 2018. V roce 2020 jsou celkové objemy ponechány ve výši střednědobého výhledu schváleného usnesením vlády ze dne 25. 9. 2017 a objem pro rok 2021 je ve stejné výši jako v roce 2020. V rámci jednání s jednotlivými kapitolami byly ke krytí nadpožadavků zapojeny veškeré nároky z nespotřebovaných výdajů až do výše 6,9 miliardy korun. Radní se v souvislosti s fixací střednědobých výhledů shodli, že výzkum, vývoj a inovace jsou nadále vládní prioritou.

„Poprvé se podařilo schválit státní rozpočet na vědu bez jakéhokoliv rozporu. V souladu s dohodou premiéra se zástupci České konference rektorů a Ministerstva školství jsme zároveň eliminovali jakékoliv snižování výdajů na dlouhodobý koncepční rozvoj vysokých škol. Rekapituluji: výdaje na výzkum a vývoj úctyhodně rostou, mezi roky 2015 až 2020 dochází v meziročním vyjádření k nárůstu o 10,5 miliardy korun,“ konstatoval místopředseda Rady Karel Havlíček.

Jednání na téma velkých výzkumných infrastruktur se zúčastnil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Radní projednali také predikci nákladů, výnosů a udržitelnosti center vybudovaných z prostředků OP VaVpI po roce 2021. V otázce dalšího financování velkých výzkumných infrastruktur Rada obratem zahájí analýzu těchto podkladů a ve spolupráci s MŠMT navrhne limit výdajů pro roky 2020−2022. V průběhu nejbližších měsíců navštíví radní jednotlivé infrastruktury, aby situaci prověřili a konzultovali s hostitelskými institucemi v terénu.

Členové Rady dále v tajném hlasování zvolili nového člena předsednictva Grantové agentury ČR po odstupující prof. Roithové, kterou vláda uvolnila z funkce v únoru 2018. Zvoleným kandidátem, jehož nyní navrhne Rada vládě ke jmenování, se stal Rostislav Drochytka.

Prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA je profesorem Fakulty stavební VUT v Brně, specialistou v oboru Stavebně materiálového inženýrství. Kvalifikaci a erudici pro členství v předsednictvu GA ČR prokázal během patnáctiletého působení ve funkci proděkana a děkana Fakulty stavební VUT v Brně. Do letošního roku byl Rostislav Drochytka zároveň 18 let členem Vědecké rady VUT v Brně. V roce 2015 byl prof. Drochytka Poslaneckou sněmovnou jmenován členem Kontrolní rady GA ČR. Je zpravodajem řady tuzemských a zahraničních vědeckovýzkumných projektů. Jeho aktivity jsou ceněny také v organizaci WTA International, kde jako člen předsednictva zastupuje pravidelně Českou republiku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

13:20 MHMP: Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a t…