Rádio Retro zní hlasem první republiky

25.10.2018 16:22

V neděli 28. října začne vysílat další tematický stream Českého rozhlasu uvádějící výběr 28 hodin autentických záznamů především ze třicátých let. Posluchači uslyší hlas prvního premiéra Karla Kramáře a dalších politiků meziválečného Československa, zažijí filmování na Barrandově, vyprávění nezaměstnaného, navštíví Jedličkův ústav, dozvědí se, co dělala a jak si žila slečna stenotypistka. Osobnosti i fenomény ČSR se budou vysílat na webu rozhlas.cz nebo v systému DAB.

Rádio Retro zní hlasem první republiky
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

„Nahrávky z meziválečné republiky jsou úžasným svědectvím o první zlaté éře Československého rozhlasu, rozhodně však neukazují jenom tu lesklou stánku tehdejší doby, jak ji známe z černobílých filmů,“ zamýšlí se ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a láká dál: „Připravili jsme pro posluchače i několik unikátů, které desítky let nikdo neslyšel.“ Rádio retro střídá ve svém programu hlasy politiků, ukázky vzdělávacích pořadů, literárně-dramatického vysílání, zábavné relace se slavnými herci, dokonce i dobové zpravodajství.

„Osobně jsem pokaždé doslova unesen při poslechu tehdejších reportážních pořadů,“ svěřuje se dramaturg Rádia Retro a průvodce jeho programem Tomáš Černý a dodává. „Když člověk pozorně vnímá, jak se tehdy reportáže natáčely a kdo v nich mluví jazykem poznamenaným tu periferií, tu přístavním slangem nebo jindy pivovarskou hantýrkou, ožívají tu najednou příběhy všech těch hříšných lidí nebo četnických humoresek v dokonalé autenticitě.“

Velký podíl na možnosti uvést některé unikáty ze zvukových fólií, jejichž deklarovaná životnost byla asi pět let, má archivář Miloslav Turek, který se léta soustavně zabývá přepisem prvorepublikových snímků a jejich digitální rekonstrukcí včetně dohledávání historických reálií a okolností tehdejšího natáčení.

Velkou pozornost věnuje Rádio Retro samotnému rozhlasu, který za první republiky začal u nás vysílat a lidé, kteří patřili k jeho průkopníkům, vykreslují svým vzpomínáním také velmi specifický obraz Československého života mezi světovými válkami. Zástupcem jisté nostalgie a sladkého vzpomínání je pak v tomto Rádiu Retro herec Oldřich Nový, který v roce 1964 v cyklu Zadáno pro dobrou náladu oslovoval pamětníky a připomínal jim někdejší slávu svou a vlastně i jejich. Rádio Retro, skrze které volá první republika, bude vysílat až do poloviny prosince, kdy ho vystřídá vánoční speciál věnovaný letos výhradně Karlu Čapkovi, od jehož úmrtí uplyne na konci roku rovných osmdesát let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

18:47 Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

Dnes ráno zasáhlo plošné sněžení celé území Královéhradeckého kraje. Posypové vozy vyjely v časných …