Rekordní dentální hygiena: limit byl dvakrát navýšen, přesto je po 10 týdnech vyčerpán

16.03.2016 8:21

Rekordních 60 tisíc klientů získalo od začátku roku od VZP příspěvek na dentální hygienu. To je o 28 % více než za celý rok 2013, kdy pojišťovna nabízela tento příspěvek naposledy. Celkem letos VZP vyplatila zájemcům o uvedený benefit 50 milionů korun. Nejde přitom o péči, na jejíž úhradu z veřejného zdravotního pojištění by měli lidé nárok – pojišťovna ji svým klientům nabídla z vlastní vůle jako bonus, a to až do vyčerpání finančního limitu. Ten byl správní radou po dvojím navýšení stanoven právě na 50 milionů. VZP už proto tento mimořádně úspěšný preventivní program zastavila.

Rekordní dentální hygiena: limit byl dvakrát navýšen, přesto je po 10 týdnech vyčerpán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Původní limit, při němž by měl být program ukončen, byl stanoven na 6 milionů korun. Cílem bylo ověřit, zda budou lidé o dentální hygienu stát. Ukázalo se, že zájem je obrovský. Proto už 25. ledna přidala správní rada dalších 14 milionů a limit byl navýšen na 20 milionů korun. Zájem však nadále rostl a 29. 2. tak přišlo další navýšení, tentokrát o 30 milionů na 50 milionů korun.

Tato částka byla zároveň stanovena jako konečná. Další a další navyšování by už nutně muselo být na úkor zájemců o jiné příspěvky. Z rozpočtu na prevenci se totiž kromě dentální hygieny platí např. i příspěvky nemocným dětem s bezlepkovou dietou, příspěvky diabetikům na testovací proužky či dezinfekční přípravky, příspěvky těhotným na tzv. screening Downova syndromu, příspěvky na všechna možná očkování nehrazená z pojištění (klíšťová encefalitida, žloutenka, meningokok, chřipka, rotaviry…) a řada dalších preventivních aktivit, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Zájem o příspěvek na dentální hygienu nicméně dovedl správní radu VZP k tomu, že v příštích měsících zváží, zda by nebylo vhodné jeho obnovení alespoň pro některé skupiny pojištěnců (např. pro těhotné ženy, děti apod.). Pojišťovna o tom případně bude své klienty neprodleně informovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…