Rekordní dentální hygiena: limit byl dvakrát navýšen, přesto je po 10 týdnech vyčerpán

16.03.2016 8:21

Rekordních 60 tisíc klientů získalo od začátku roku od VZP příspěvek na dentální hygienu. To je o 28 % více než za celý rok 2013, kdy pojišťovna nabízela tento příspěvek naposledy. Celkem letos VZP vyplatila zájemcům o uvedený benefit 50 milionů korun. Nejde přitom o péči, na jejíž úhradu z veřejného zdravotního pojištění by měli lidé nárok – pojišťovna ji svým klientům nabídla z vlastní vůle jako bonus, a to až do vyčerpání finančního limitu. Ten byl správní radou po dvojím navýšení stanoven právě na 50 milionů. VZP už proto tento mimořádně úspěšný preventivní program zastavila.

Rekordní dentální hygiena: limit byl dvakrát navýšen, přesto je po 10 týdnech vyčerpán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Původní limit, při němž by měl být program ukončen, byl stanoven na 6 milionů korun. Cílem bylo ověřit, zda budou lidé o dentální hygienu stát. Ukázalo se, že zájem je obrovský. Proto už 25. ledna přidala správní rada dalších 14 milionů a limit byl navýšen na 20 milionů korun. Zájem však nadále rostl a 29. 2. tak přišlo další navýšení, tentokrát o 30 milionů na 50 milionů korun.

Tato částka byla zároveň stanovena jako konečná. Další a další navyšování by už nutně muselo být na úkor zájemců o jiné příspěvky. Z rozpočtu na prevenci se totiž kromě dentální hygieny platí např. i příspěvky nemocným dětem s bezlepkovou dietou, příspěvky diabetikům na testovací proužky či dezinfekční přípravky, příspěvky těhotným na tzv. screening Downova syndromu, příspěvky na všechna možná očkování nehrazená z pojištění (klíšťová encefalitida, žloutenka, meningokok, chřipka, rotaviry…) a řada dalších preventivních aktivit, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Zájem o příspěvek na dentální hygienu nicméně dovedl správní radu VZP k tomu, že v příštích měsících zváží, zda by nebylo vhodné jeho obnovení alespoň pro některé skupiny pojištěnců (např. pro těhotné ženy, děti apod.). Pojišťovna o tom případně bude své klienty neprodleně informovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Důvěru v ekonomiku ovlivňuje nedostatek materiálu a zařízení v průmyslu

13:29 ČSÚ: Důvěru v ekonomiku ovlivňuje nedostatek materiálu a zařízení v průmyslu

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se mezimě…