Řízení letového provozu České republiky: Zájem o české nebe stále roste

14.02.2018 10:29

Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2017 opět historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru a letiště Praha pro letecké dopravce.

Řízení letového provozu České republiky: Zájem o české nebe stále roste
Foto: ŘLP ČR
Popisek: ŘLP ČR

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2017 vzrostl na 853 420.  Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2016 činí 2 % (836 619).   

„Posláním ŘLP ČR, s.p., je vždy a za všech okolností  zajistit maximální bezpečnost na českém nebi. Jsem rád, že za celou pětadvacetiletou historii samostatné České republiky, kdy český vzdušný prostor využilo více než 13 milionů letů, naši řídící letového provozu své poslání bezezbytku naplnili “, komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.

Přestože je český vzdušný prostor jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě, podnik každoročně dosahuje optimálních výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb. Průměrné hodnota zpoždění v roce 2017 činila 0,05 minuty na provedený let, což je pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Z ekonomického pohledu je pozitivní, že také v roce 2017 dynamicky vrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 3,2 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, (193 000 000 km) ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi (88 000 000 tun). Největším zákazníkem podniku zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates, Wizz Air a  Qatar Airways.

Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní zejména kvůli bezpečnosti, dostatečné kapacitě a zákaznicky nastavené cenové politice. Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. V souladu s evropskou legislativou naopak ceny za traťové služby trvale snižuje.

Výrazné oživení letecké dopravy pokračuje na pražském Letišti Václava Havla, kde byl v roce 2017 nejsilnější provoz od roku 2012. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 9 % na 148 043.  Nejsilnějším provozním měsícem na tomto letišti byl srpen – 14 920 startů a přistání, nejvyšší počet pohybů za jeden den byl zaznamenán 8. září 2017 – 565 pohybů. Celkový provoz na všech českých letištích (Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary), na kterých ŘLP ČR, s.p  poskytuje svoje služby činí  226 888 startů a přistání.

Vývoj provozu v českém vzdušném prostoru 1993 – 2017

Výstřižek.PNG

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTourism: Česko hlasuje za Safari pivovar

22:11 CzechTourism: Česko hlasuje za Safari pivovar

Safari Pivovar ve Dvoře Králové se stal absolutním vítězem sedmého ročníku soutěže agentury CzechTou…