Rok 2016 na ČMKBK: Na energetické burze nakoupila energie většina krajů

02.01.2017 11:14

Vedle ministerstev a jimi zřizovaných organizací si v uplynulém roce zajistila elektřinu a plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno i většina krajů. Podle jimi zveřejněných informací si tak snižovaly náklady na energie v řádu desítek milionů korun.

Rok 2016 na ČMKBK: Na energetické burze nakoupila energie většina krajů
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Například Plzeňský kraj v nadcházejících dvou letech ušetří 34 milionů korun. „Je to nejefektivnější forma realizace veřejné zakázky. Cena energií je tu dlouhodobě nižší, než bychom dosáhli například elektronickou aukcí. Navíc nás to zbavuje administrativy spojené s přípravou veřejné soutěže a s uzavíráním smluvních vztahů s dodavateli," popsal výhody Jiří Heran, ředitel příspěvkové organizace Centrální nákup, která pro Plzeňský kraj energie nakupuje.

O kumulovaných úsporách dosažených při nákupech na ČMKBK informoval loni na podzim na svých webových stránkách Liberecký kraj. Ten opakovaně zajišťuje pro svůj krajský úřad, krajské příspěvkové organizace, zřizované společnosti a některé obce dodávky silové elektřiny a zemního plynu. Při jejich nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno působí jako centrální zadavatel v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. „V porovnání s cenami dominantních dodavatelů energií jsme díky těmto moderním formám nákupu dosáhli (od roku 2013) úspory ve výši 153,8 milionu korun," uvedl ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Středočeský kraj podle zveřejněných informací snížil náklady na elektřinu a plyn proti loňskému roku o více než 11 milionů korun. „Největších úspor se nám díky práci burzy, reagující na aktuální vývoj cen, podařilo dosáhnout u zemního plynu. To společně s nízkými náklady na realizaci veřejné zakázky dělá z burzy vysoce efektivní nástroj,“ uvedl v červnu na krajském webu Středočeský kraj.

Moravskoslezský kraj se v loňském roce pochlubil úsporou na energiích ve výši 22,6 milionu korun. „Kdyby krajský úřad a příspěvkové organizace nakoupily energie za současné ceny samostatně, každý jen pro sebe, vyšlo by to Moravskoslezský kraj o více než 15 milionů korun dráž. Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, se dokážeme dostat na velmi příznivé ceny. Jde tak v současnosti o nejefektivnější formu realizace veřejné zakázky na dodavatele energií, kterou umí Moravskoslezský kraj dobře využívat,“ uvedl na webových stránkách Moravskoslezský kraj.

Pardubický kraj uspoří v roce 2017 za plyn a elektřinu ve srovnání s loňským rokem 24,3 milionu korun. Při centrálním nákupu na komoditní burze realizovaném už počátkem roku 2016 využil historicky nízkých cen a výrazně tak snížil náklady na energetický provoz svých organizací a budov krajského úřadu.

Jihomoravský kraj pak na zemním plynu nakoupeném na ČMKBK na období od července 2016 do konce roku 2017 ušetří téměř 42 milionů korun.  

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …