Rok 2018 na ČMKB: Energetický trh burzy využívá stát k centralizovaným nákupům elektřiny a plynu

18. 2. 2019 10:44

Ministerstva realizovala v roce 2018 centrální nákupy elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB), která funguje jako centrální tržní místo pro dodávky konečným odběratelům. O nákupech na tomto trhu informovala státní správa na profilech zadavatele, údaje o cenách se objevily i v přehledech a anketách celostátních médií.

Rok 2018 na ČMKB: Energetický trh burzy využívá stát k centralizovaným nákupům elektřiny a plynu
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Už v prvním pololetí si energie na ČMKB zajistilo ministerstvo obrany prostřednictvím příspěvkové organizace Armádní Servisní. Podle závěrečné zprávy uveřejněné na profilu zadavatele byl nákup realizován v květnu, tedy ještě před loňským růstem cen energií. Resortu obrany se tak podařilo zajistit téměř 130 tisíc megawatthodin elektřiny za cenu 1088 Kč/MWh, resp. za 1065 Kč v nízkém napětí. Zemní plyn v objemu 248 tisíc MWh bude resort obrany v roce 2019 odebírat v maloodběru za 512 Kč/MWh, ve velkoodběru za 509 Kč/MWh.

Ministerstvo dopravy nakoupilo loni pro celý resort na ČMKB prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle zveřejněných údajů pořídilo koncem srpna 276 tisíc MWh elektřiny na rok 2019 v hodnotě 367 milionů korun a v říjnu na stejné období i 173 tisíc MWh zemního plynu v hodnotě 115 milionů korun. U elektřiny byl zvolen nákup s postupnou fixací ceny, kde u kontraktu silové elektřiny ve vysokém napětí se sdruženou službou dodávky SŽDC dosáhla koeficientu 102,5 procenta. U stejného produktu bez sdružené služby dodávky bylo dosaženo koeficientu 104,1 procenta. Zemní plyn nakoupil resort ministerstva dopravy s jednorázovou fixací.

Na profilu zadavatele informovalo o nákupu energií na kladenské burze také ministerstvo zemědělství. To si zajistilo začátkem září 2018 přes 40 tisíc MWh elektřiny a 61 tisíc MWh zemního plynu na rok 2019. Hodnota dodávky elektřiny představuje necelých 60 milionů korun, u zemního plynu zhruba 42 milionů korun.

Podle říjnového průzkumu Hospodářských novin nakoupila v roce 2018 na ČMKB pro své resorty rovněž ministerstva životního prostředí, financí, spravedlnosti či zdravotnictví. Některá ministerstva měla energie nakoupené na rok 2019 na základě víceleté fixace z předchozích let.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

14:20 Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

Za přítomnosti tří guvernérů byla ve čtvrtek 5. prosince 2019 do sousoší Světlonoše se lvem na střeš…