Rok 2018 s sebou přináší zásadní změny u povinného ručení

1. 3. 2018 18:19

Od ledna 2018 platí pro řidiče motorových vozidel jisté změny týkající se pojištění vozidel. Jedná se zejména o povinnost mít sjednané povinné ručení, která je od počátku tohoto roku vynucováno prostřednictvím obnovení příspěvků nepojištěných řidičů do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Kromě zavedení této povinnosti dochází též ke změně zákona o povinném ručení.

Rok 2018 s sebou přináší zásadní změny u povinného ručení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto
reklama

Zavedení příspěvků ČKP

Opětovné zavedení příspěvků do garančního fondu nepojištěných vozidel platí již od počátku roku 2018. Hlavním důvodem změny byl značný nárůst počtu vozidel bez povinného ručení, který měl za následek i vyšší platby pojistného pro poctivé řidiče. Cílem změny je přinucení neplatičů ke sjednání povinného ručení, které by oproti placení příspěvku mělo být pro řidiče cenově výhodnější. V této souvislosti je též nutno podotknout, že v případě absence povinného ručení a vzniku škody, je škoda poškozenému hrazena právě z garančního fondu ČKP, přičemž ČKP následně uhrazené náklady vymáhá po nepojištěném řidiči.

Výše příspěvku je stanovena Vyhláškou Ministerstva financí č. 417/2017 Sb., kterou lze nalézt i na webových stránkách České kanceláře pojistitelů. Například pro osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru 1851 cm3 - 2500 cm3 včetně, vyplývá dle Vyhlášky denní sazba příspěvku ve výši 65 Kč. Příspěvek je požadován od těch nepojištěných řidičů, kteří nemají od prvního ledna tohoto roku registrované vozidlo pro provoz a zároveň jej nemají pojištěné. Neuhrazený příspěvek může být Českou kanceláří pojistitelů následně vymáhán, přičemž první výzvy začnou být odesílány již v březnu tohoto roku.

Změna zákona o povinném ručení

Povinnost mít platné povinné ručení platí pro všechny řidiče motorových vozidel provozovaných na pozemní komunikaci. Dle novely zákona o povinném ručení však nezáleží, zdali své vozidlo provozujete či nikoliv, povinné ručení musíte mít sjednané po celou dobu, co je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel. Tedy i vozidlo ponechané na pozemní komunikaci, musí být ze zákona pojištěné.

Maria Myshchenko
Yespojištění.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: V Mladé Boleslavi vyroste nová výpravní budova

19:27 Správa železnic: V Mladé Boleslavi vyroste nová výpravní budova

Správa železnic připravuje novostavbu výpravní budovy v Mladé Boleslavi. V této souvislosti aktuálně…