Rosatom: Reaktor MBIR má za sebou kontrolní montáž s vnitroreaktorovými součástmi

27.01.2022 22:54 | Tisková zpráva

Nejvýkonnější rychlý výzkumný reaktor MBIR prošel kontrolní montáží reaktorové nádoby a vnitroreaktorových součástí. Zkouška, která proběhla 19. ledna 2022, obnášela velmi přesnou kontrolu rozměrů a kvality celkem 164 tun výrobků ze speciální oceli.

Rosatom: Reaktor MBIR má za sebou kontrolní montáž s vnitroreaktorovými součástmi
Foto: red
Popisek: Rosatom

Kontrolní montáž je důležitou součástí výrobní procesu a kontroluje se během ní to, že všechny součásti byly správně vyrobeny, přesně do sebe pasují a mají požadovanou kvalitu. Po ní bude následovat přejímací kontrola zákazníkem, konzervace, balení a přeprava na staveniště v ruském Dimitrovgradu.

Výroba tohoto 150MWt reaktoru je specifická. Ke chlazení totiž nepoužívá vodu jako běžné reaktory, ale tekutý sodík. To znamená, že v primárním okruhu není tak vysoký tlak jako v tlakovodních reaktorech, a může tak být vyroben z tenčí oceli. Zatímco tloušťka stěny reaktoru VVER-1200 činí 300 milimetrů, u MBIRu je to 25 až 50 milimetrů. Pro výrobce to však znamená vyšší riziko nechtěné změny tvaru polotovarů během obrábění, takže je zvláště důležité kontrolovat rozměry po každé výrobní fázi. Za tímto účelem výrobní podnik Atommaš, dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, vyvinula speciální zařízení.

Tato poslední výrobní kontrola začala spuštěním reaktorové nádoby o hmotnosti 83 tun a průměru 4 metry na dno zkušební šachty hluboké 20 metrů. Na opěrný prstenec byla usazena tak, aby její odchylka od svislé osy nepřesahovala 0,1 milimetru.

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 23560 lidí

Jako další do ní byl spuštěn koš aktivní zóny, který odděluje proud studeného a teplého chladiva, tekutého sodíku. Jde o válec o hmotnosti 45 tun a průměru 3,2 metru. Potom pracovníci usadili tři ochranné clony, které chrání povrch nádoby od vlivu proudu horkého sodíku.

Reaktor MBIR se stane nejvýkonnějším rychlým výzkumném reaktorem na světě. Budou v něm probíhat výzkumy, testy materiálů a vzorků aktivních zón pro jaderné reaktory IV. generace. Bude tak důležitým krokem ke komerčnímu využití rychlých reaktorů s uzavřeným palivovým cyklem, ale i pro klasické jaderné reaktory malého a středního výkonu.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou

10:57 ČEZ: Lokality českých jaderných elektráren prošly prověrkou

Výběr lokalit pro stávající i nové jaderné bloky v České republice byl správný a odborníci při něm p…