Rosatom: V Běloruské jaderné elektrárně začíná mise ENSREG

10.02.2021 22:11

Skupina odborníků z devíti zemí začala 9. února 2021 dvoudenní prohlídku Běloruské jaderné elektrárny, při které se zaměřuje na bezpečnost stavěných bloků. Dva bloky s reaktory VVER-1200 zde dokončuje ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Rosatom: V Běloruské jaderné elektrárně začíná mise ENSREG
Foto: red
Popisek: Rosatom

Sdružení evropských jaderných regulátorů ENSREG do Běloruska vysílá odborníky z Belgie, Česka, Finska, Litvy, Maďarska, Německa, Rakouska, Spojeného království a Ukrajiny pod vedením generálního ředitele finské jaderného dozoru STUK Petteriho Tiippany.

„Odborníci Běloruskou elektrárnu navštíví v rámci partnerské prohlídky a budou kontrolovat realizaci národního akčního plánu, který byl přijat na základě stress testů dokončených v roce 2018. Projdou různými objekty elektrárny, kde budou kontrolovat postup práce,“ uvádí hlavní inženýr Běloruské elektrárny pro bezpečnost a spolehlivost Rinat Valejev.

Na tuto prohlídku bude navazovat rozsáhlejší mise, která proběhne v květnu až červnu 2021 v závislosti na epidemiologické situaci v Bělorusku. Cílem stress testů a partnerských misí ENSREG je sdílení zkušeností v posilování jaderné bezpečnosti mezi členskými zeměmi.

Národní akční plán je výsledkem stress testů, kterými Bělorusko dobrovolně prošlo v letech 2016 až 2018 a které proběhly podle metodiky Evropské unie. Během nich byly zkoumány bezpečnostní rezervy nad rámec platné legislativy zejména pro případ živelních pohrom, jako je zemětřesení a povodeň, a havárií vyvolaných selháním techniky. Zkoumala se i připravenost elektrárny na případné selhání lidského faktoru. Celkem 23 bodů akčního plánu má být zaváděno do praxe v letech 2019 až 2025.

Opatření, která již byla realizována, se týkají dodatečných bezpečnostních systémů a zkoušek vybavení. Jedněmi z příkladů jsou mobilní dieselgenerátory a zkoušky doplňování vody požární technikou do systému pasivního odvodu tepla z reaktoru. Další opatření jsou spíše analytického a výzkumného charakteru a jejich realizace byla rozplánována do sedmi let, což odpovídá praxi v členských zemích Evropské unie.

Mise MAAE

Na jadernou bezpečnost v Bělorusku dohlíží i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). 2. února 2021 byl přijat národní akční plán plnění doporučení a návrhů MAAE, který vznikl na základě hodnocení rozvoje tuzemské jaderné infrastruktury z roku 2020. Tehdy mezinárodní skupina odborníků doporučila posílení legislativy platné v oblasti jaderné energetiky, modernizaci managementu provozovatele elektrárny a dozorného orgánu, vypracování koncepce údržby Běloruské jaderné elektrárny ad.

Závěry této mise začaly být zaváděny do praxe ihned po vydání oficiální zprávy o průběhu mise a část z nich tedy už byla vyplněna.

Běloruská jaderná elektrárna

Poblíž obce Ostrovec probíhá výstavba dvou bloků VVER-1200 generace III+, kterou realizuje na základě mezivládní dohody Rosatom. První blok je ve fázi energetického spouštění a jeho výkon byl za průběžných kontrol zvýšen až na nominální hodnotu. Nyní pokračují jeho další zkoušky. Běloruské ministerstvo energetiky naposledy informovalo 5. února, že blok běží v běžném režimu a že fungují všechna cirkulační čerpadla.

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…