Rosatom: V Japonsku začala výroba základních komponent pro JE Hanhikivi

17.10.2019 15:13

14. října 2019 začala v Japonsku výroba turbosoustrojí pro jadernou elektrárnu Hanhikivi, kterou ve Finsku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Společnost GE Steam Power zahájila výrobu rotoru generátoru ve svém podniku Japan Steel Works.

Rosatom: V Japonsku začala výroba základních komponent pro JE Hanhikivi
Foto: Rosatom
Popisek: Vizualizace JE Hanhikivi - zdroj Fennovoima
reklama

V pondělí bylo zahájeno odlévání polotovarů pro výrobu rotoru turbogenerátoru, který představuje jednu ze základních komponent elektrárny. Kování a další zpracování polotovarů začne 25. října 2019.

Kontrakt mezi společnostmi RAOS Project Oy (dceřiná firma Rosatomu), dodavatelem elektrárny Hanhikivi, a Alstom Power Systems, dceřiné firmy společnosti GE Steam Power, byl podepsán v roce 2016. Podle této smlouvy dodá GE Steam Power turbínu typu Arabelle, turbogenerátor a základní součásti strojovny pro novou finskou jadernou elektrárnu.

V září 2019 proběhl ve společnosti Japan Steel Works audit společností Fennovoima Oy (budoucí provozovatel elektrárny Hanhikivi), RAOS Project Oy a GE Steam Power, který potvrdil, že nezbytná příprava byla provedena a vše je připraveno k rozjetí výroby turbogenerátoru.

V jaderné elektrárně Hanhikivi bude postaven jeden moderní blok typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1200 MWe. Zákazníkem, majitelem a provozovatelem budoucí elektrárny je finská projektová společnost Fennovoima Oy. Generálním dodavatelem je podle EPC smlouvy z roku 2013 společnost RAOS Project Oy.

Hanhikivi bude postavena na poloostrově Hanhikivi ve Finsku. V současnosti je projekt ve fázi licencování a přípravných prací v lokalitě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Připomněli jsme si Mezinárodní den lidí s postižením

16:11 Veřejný ochránce práv: Připomněli jsme si Mezinárodní den lidí s postižením

U příležitosti Mezinárodního dne lidí s postižením se v Kanceláři veřejného ochránce práv konala onl…