Rosatom: V Novovoroněžské JE-II začalo spouštění dalšího bloku VVER-1200 generace III+

20.02.2019 14:32

Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II se stává třetím blokem generace III+, který v Rusku vstoupil do fáze spouštění. 19. února, přesně podle plánovaného harmonogramu, do něj byly zavezeny první palivové kazety, a začalo tak jeho fyzikální spouštění.

Rosatom: V Novovoroněžské JE-II začalo spouštění dalšího bloku VVER-1200 generace III+
Foto: red
Popisek: Rosatom

Všech 163 palivových kazet bude do reaktoru zavezeno během následujících pěti dní. Aby provozovatel elektrárny, společnost Rosenergoatom, elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, mohla začít zavážet palivo do reaktoru, musel nejprve získat povolení od ruského dozorného úřadu Rostechnadzor.

Fyzikální spouštění představuje jednu z klíčových etap uvádění bloku do provozu a jeho hlavním cílem je potvrdit, že blok bude pracovat bezpečně a spolehlivě a že odpovídá parametrům stanoveným projektem.

Během této fáze čeká pracovníky elektrárny rozsáhlý objem prací, například uzavření reaktoru víkem, dosažení nominálním provozních parametrů, spuštění řetězové štěpné reakce, dosažení kritického stavu a opakované provádění nejrůznějších zkoušek, které potvrdí charakteristiky aktivní zóny.

Novovoroněžská JE-II v době fyzikálního spouštění druhého bloku

Předchůdcem 2. bloku elektrárny Novovoroněžská II je její první blok, který byl uveden do provozu jako první blok generace III+ na světě. Jeho fyzikální spouštění začalo v roce 2016 a od té doby vyrobil 16,841 TWh elektřiny. Reaktor VVER-1200 je provozován také v jaderné elektrárně Leningradská II, a to od roku 2018.

Ve srovnání s předchozí generací, reaktory VVER-1000, mají inovativní reaktory VVER-1200 řadu výhod, které podstatným způsobem zlepšují jejich ekonomické parametry a bezpečnost. Výkon reaktoru vzrostl o 20 %, obslužný personál se zmenšil o 30-40 %, projektová doba provozu byla prodloužena na dvojnásobek a dosahuje 60 let s možností 20letého prodloužení.