Rosatom: Ve 4. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan začalo zavážení paliva

28.08.2018 22:50

První kazeta s jaderným palivem začala zajíždět na svou pozici uvnitř reaktoru v rámci jeho přípravy k výrobě prvních kilowatthodin elektřiny. Tato událost se odehrála 25. srpna 2018 ve 4. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan), která se staví v Číně ve spolupráci s ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom.

Rosatom: Ve 4. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan začalo zavážení paliva
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

„Proběhl zásadní krok při výstavbě 4. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan. Zavážení paliva znamená zahájení fyzikálního spouštění nového bloku. Později blok přejde do fáze energetického spouštění, kdy bude připojen k čínské přenosové soustavě. Plánujeme, že všechny důležité etapy spouštění provedeme do konce letošního roku,“ uvedl Alexej Bannik, ředitel pro čínské projekty společnosti IK ASE (součást struktury Rosatomu).

Do reaktoru bude zavezeno celkem 163 palivových kazet. Po dokončení zavážky a provedení všech přípravných prací dosáhne blok minimálního kontrolovaného výkonu a poté bude zahájeno jeho energetické spouštění.

Výstavba druhé části elektrárny Tchien-wan, tj. 3. a 4. blok, probíhá za spolupráce se společností ASE, inženýringovou divizí Rosatomu. V současnosti jsou v této lokalitě provozovány tři bloky typu VVER-1000.

„První a druhý blok jaderné elektrárny Tchien-wan již déle než deset let demonstruje svou efektivitu při výrobě elektřiny. Za rok 2017 dodaly do přenosové soustavy přes 17 TWh elektřiny a koeficient využití překračoval 90 %. Jde o rekordní hodnotu pro tento typ bloků,“ doplnil Valerij Kedrov, náměstek ředitele společnosti Atomprojekt, která vystupuje v roli generálního projektanta elektrárny Tchien-wan.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je největším objektem rusko-čínské hospodářské spolupráce. První dvojice bloků byla uvedena do provozu v roce 2007 a třetí blok v prosinci 2017.

Výstavby této jaderné elektrárny se účastnily i české firmy, které sem dodávaly svou produkci od roku 2002. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice díly parogenerátorů a vysokotlaké ohříváky.

Výstavbu dalších jaderných bloků ruského typu v Číně určuje balík strategických dohod, který byl podepsán 8. června 2018 v Pekingu. Konkrétně půjde o dva bloky VVER-1200 generace III+ v elektrárně Tchien-wan a o dva bloky v nové lokalitě Sü-ta-pao (angl. Xudabao).

Projekt první čtveřice bloků elektrárny Tchien-wan je realizován podle projektu AES-91, který používá reaktory typu VVER-1000 a oproti jejich původním verzím z 80. let zavádí řadu modernizací v oblasti bezpečnosti a provozu. Tyto reaktory plně odpovídají legislativním požadavkům Číny, Ruska a Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

ASE (Inženýringová divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) vznikla sjednocením předních ruských společností působících v oblasti inženýringu pro jadernou energetiku: IK ASE, Atomstrojexport, Atomenergoprojekt a Atomprojekt. ASE patří mezi přední společnosti v oblasti jaderného inženýringu a na světovém trhu s výstavbou jaderných elektráren zaujímá 31% podíl, z čehož téměř 80 % připadá na projekty realizované v zahraničí. Kromě jaderných elektráren se ASE zaměřuje také na projekty pro nakládání s použitým jaderným palivem a radioaktivními odpady, klasické elektrárny a další komplexní stavby.
ASE vyvinula inovativní systém Multi-D, který používá pro řízení výstavby složitých průmyslových objektů. Díky němu je možné efektivněji řídit průběh výstavby a důležité parametry jako rozpočet, termíny a kvalitu.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133,5 miliard amerických dolarů a patří do něj 35 bloků jaderných elektráren v 11 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Další články z rubriky

Ministerstvo zemědělství: Třicet milionů na opravu drobných kulturních prvků venkova

7:34 Ministerstvo zemědělství: Třicet milionů na opravu drobných kulturních prvků venkova

Celkem 30 milionů korun poskytne v roce 2021 Ministerstvo zemědělství (MZe) obcím, vlastníkům a spol…