Rosatom cílí na Srbsko v nových oborech

06.09.2018 19:56

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom v poslední době podstatně rozšířila své portfolio nabídek i mimo oblast jaderné energetiky.

Rosatom cílí na Srbsko v nových oborech
Foto: red
Popisek: Rosatom

Dokladem toho je seminář o technologických řešeních Rosatomu v oblastech nukleární medicíny, skladování energie, radiačních technologií, digitalizace průmyslu ad., který proběhl 3. září 2018 v Bělehradě.

Rosatom tím navazuje na společné prohlášení o principech spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie, které 15. května 2018 podepsali během mezinárodního veletrhu Atomexpo v Soči srbský ministr zodpovědný za inovace a technologický rozvoj Nenad Popović a generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.

Semináře se zúčastnilo na 100 zástupců srbských společností, ministerstev a specializovaných úřadů. Ze strany korporace Rosatom byly zastoupeny následující firmy: Rusatom International Network, skrze kterou Rosatom působí v jednotlivých regionech světa, Rusatom Overseas zaměřená na zahraniční obchod, Rusatom Service na údržbu zahraničních jaderných elektráren, Rusatom Healthcare na nukleární medicínu, Rusatom Automated Control Systems na digitální řídicí systémy, OTEK na klasickou a větrnou energetiku a TVEL na výrobu paliva a inovativních materiálů.

Účastníci semináře hodnotili potenciál spolupráce v oblasti radiačních technologií, nukleární medicíny, komplexní modernizace stávající srbské energetiky, skladování energie, digitálních řešení pro průmysl a infrastrukturu, technologií úpravy vody ad.

„Zkušenosti ruských inovačních společností mají pro Srbsko velký význam. Referenční projekty Rosatomu mohou posloužit jako řešení velkého množství problémů spojených s péčí o zdraví, efektivitou zemědělství, modernizací stávajícího energetického systému a s mnoha dalšími oblastmi. Věřím, že dynamický rozvoj naší spolupráce vytvoří pevný základ zvyšování životní úrovně srbského obyvatelstva a dá nový impulz k rozvoji vědeckého a výzkumného potenciálu Srbska,“ řekl Popović.

„Rosatom je připraven nabídnout širokou škálu řešení, které ověřil během mnoha let svého působení v jaderném průmyslu. Je důležité porozumět tomu, že Rosatom nelze spojovat jen s jadernou energetikou. V první řadě jde v ostatních oblastech o řešení v oblasti nukleární medicíny a radiačních technologií, které mohou významným způsobem přispět ke zlepšování kvality života obyvatelstva a zlepšit dostupnost moderních zařízení pro boj s onkologickými onemocněními,“ řekl Boris Arsejev, náměstek ředitele bloku pro rozvoj a mezinárodní obchod a ředitel oddělení mezinárodního obchodu Rosatomu.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…