S.O.S. konzultanti pomáhají v krajských nemocnicích zrakově postiženým

02.05.2018 13:46 | Zprávy

Setkali jste se někdy s nevidomým člověkem a nevěděli jste, jak se k němu máte chovat? Víte, jaké překážky řeší zrakově postižení lidé ve svém každodenním životě? Právě na tyto otázky znají odpovědi pracovnice ze speciálně proškoleného týmu S. O. S. konzultantů v Nemocnicích Pardubického kraje.

S.O.S. konzultanti pomáhají v krajských nemocnicích zrakově postiženým
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubická nemocnice

Do péče našich zdravotníků se dostávají i pacienti s trvalým zdravotním postižením. Neplatí však automaticky, že zdravotní personál zná potřeby všech pacientů s jakýmkoliv postižením. Snahou společnosti Nemocnice Pardubického kraje je, aby náš ošetřující personál k takovému člověku přistupoval s maximálním ohledem na jeho potřeby, které jsou s každou takovou nemocí specifické. Právě nevidomí patří mezi pacienty se zvláštními potřebami, které si běžně člověk ani neuvědomuje. „Když přijde pacient se zrakovou poruchou do ordinace, ošetřující sestra mu například ve snaze pomoci vezme kabát a pověsí ho na věšák. Zbaví tím ale pacienta kontaktu s danou věcí, a tím se bohužel nevidomý dostává do situace, kdy ztratí orientaci o předmětech kolem něj a při odchodu už je opravdu na pomoci druhých závislý. To pro něj může být nepříjemné,“ uvedla Markéta Nemšovská, vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje a manažerka programu Přátelská nemocnice.

Právě cílem programu Přátelská nemocnice, pod který spadají aktivity směřující ke zlepšení komunikace zdravotníků s pacienty a prostředí ve všech krajských nemocnicích, je mimo jiné i zvýšit připravenost nemocnic na pobyt pacientů s různými typy disabilit a podporovat vzájemné pochopení mezi personálem a pacienty. Pro lepší uchopení péče o pacienty se zrakovým postižením byla proto v roce 2016 navázána spolupráce s pardubickým TyfloCentrem. Jeho lektorky připravují pro vybrané zástupce a tzv. S. O. S. pracovníky ze všech pěti lokalit zážitkové semináře a kurzy, na kterých je učí, jak s pacienty správně pracovat. „Naším cílem je proškolit v péči o nevidomé pacienty v každé lokalitě několik vybraných zdravotníků, kteří pak mohou být svými kolegy přivoláni ke konkrétnímu pacientovi. Umožníme tím rychlou podporu pacientovi, ale i personálu konkrétního pracoviště, což jistě přispěje ke správnému nastavení potřebné péče, ale především tím podpoříme první kontakt a vzájemnou důvěru. Osobám se zrakovým postižením provádíme vyšetření, u kterých je nutná spolupráce pacienta se zdravotníkem. Když takový pacient musí být navíc hospitalizován, potřebuje mít k ruce někoho, kdo ho doprovodí a seznámí s prostorem pokoje, ukáže toaletu, umyvadlo, skříňku, koš a mnohé další věci,“ doplňuje Markéta Nemšovská.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

27. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

11:14 27. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 27.…