SANEP: Nejdůvěryhodnějším předsedou je Okamura. Před Sobotkou jsou již i Petr Fiala a Petr Robejšek

14. 6. 2017 13:03

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Tomio Okamura následován Andrejem Babišem, před sedmým Bohuslavem Sobotkou je již i Petr Fiala a Petr Robejšek.

SANEP: Nejdůvěryhodnějším předsedou je Okamura. Před Sobotkou jsou již i Petr Fiala a Petr Robejšek
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo
reklama

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je čtyři měsíce před sněmovními volbami předseda SPD Tomio Okamura. V aktuálním průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí, získal Tomio Okamura v souhrnu 41% kladných hlasů. Jako zajímavost lze uvést, že kromě voličů této strany vnímají Tomio Okamuru jako důvěryhodného zejména tradiční nevoliči, kteří obecně dlouhodobě nedůvěřují politikům a politice jako takové.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici, se na druhém místě umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to se ziskem v souhrnu 37,8% kladných hlasů. Andrej Babiš stejně jako Tomio Okamura sbírá kladné hlasy nevoličů, ovšem oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což zle doložit ziskem v souhrnu 49,8% záporných hlasů.

Poměrně velkým překvapením je umístění předsedy ODS Petra Fialy se ziskem v souhrnu 25,5% kladných hlasů na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala mohou aktuálně těžit i z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Petr Fiala na svou stranu získává část dříve zklamaných pravicových voličů.

Ze situace na domácí politické scéně však těží např. i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,3% kladných hlasů. Na Petra Robejška nemá názor, nebo neumí odpovědět 54,8% dotázaných, což svědčí mmj. o jeho malé znalosti, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního politika.

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotkovi. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 20,6% voličů, což mu stačí až na sedmou pozici. Pro pozici premiéra a předsedy nejsilnější vládní strany se tak nejedná o příznivou situaci. Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 53,8% záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Jiří Kalousek se ziskem v souhrnu 60,3% záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 5,8% jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích. Bohuslavu Sobotku dlouhodobě znevýhodňuje jeho nevýhodná pozice vedle mnohem suverénnějšího a charismatičtějšího Andreje Babiše. Na úbytku důvěry Bohuslava Sobotky se však podílejí jak jeho postoje k uprchlické problematice, tak zejména jeho poslední postoje a kroky související s demisí vlády, respektive s odvoláním Andreje Babiše, které voliče nepřesvědčili o jeho lídrovských a politických kvalitách.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejmémě známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,7%) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,8%).

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 5.– 9.6. 2017 na vybrané skupině 1.819 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 16.941 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

  

  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC: Letohrad bude kvůli pokračující přestavbě dva měsíce bez vlaků

22:30 SŽDC: Letohrad bude kvůli pokračující přestavbě dva měsíce bez vlaků

Zejména kvůli výměně trolejového vedení v celé stanici a opravě kolejiště na obou jejích koncích bud…