SMS ČR: Obce nesouhlasí s enormním zvýšením poplatků OSA na r. 2017 až o 50 procent

10.08.2016 10:39

Starostové obcí a měst se ohrazují proti dramatickému nárůstu odměn, které na rok 2017 ohlásil OSA, a přináší zvýšení poplatků na r. 2017 u řady položek sazebníku oproti úrovni letošního roku až o 50%. Starostové se proto obrací se stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ČR a Ministerstvo kultury ČR s podezřením, že tímto razantním zvýšením sazeb OSA zneužil své dominantní postavení.

SMS ČR: Obce nesouhlasí s enormním zvýšením poplatků OSA na r. 2017 až o 50 procent
Foto: sms.cz
Popisek: Sdružení místních samospráv - logo

„Takto enormní nárůst sazeb OSA není ani odůvodněný, ani přiměřený. Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly jejich sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele v ČR,“ podivuje se k ohlášení zvýšení sazeb OSA starosta Křižánek na Vysočině a místopředseda SMS ČR Jan Sedláček.

Sazebníky OSA jsou zveřejněny ZDE. SMS ČR proto vyzvalo starosty svých členských obcí a měst, aby se s podezřením ze zneužití dominantního postavení OSA obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstvo kultury ČR.

Hudba pravidelně zní na různých obecních/městských slavnostech, akcích anebo je třeba užívána ve školách, domovech s pečovatelskou službou atd., které obce zřizují, přičemž samosprávy nezpochybňují princip, že je nutno za užití autorských děl hradit odměny, avšak v přiměřené výši. „Vyzvali jsme naše členy, aby do doby než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či ministerstvo kultury tento postup OSA schválí, neuzavírali s OSA na příští rok žádné smlouvy o placení odměn,“ upozorňuje starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš, který v SMS ČR předsedá Pracovní skupině pro financování samospráv.

SMS ČR také vyslovuje podezření, že se OSA snaží zvýšit své sazby před nabytím účinnosti novely autorského zákona, kterou v současnosti ve 2. čtení projednává Poslanecká sněmovna a která upravuje nově vyhlašování sazeb kolektivními správci (viz sněmovní tisk č. 724). Podle našeho přesvědčení si chce OSA zajistit zvýšení svých sazeb na několik let dopředu, aniž by se musel podřídit pravidlům nově obsaženým v novele autorského zákona.

SMS ČR upozorňuje, že drtivá většina obcí hradí autorské poplatky více kolektivním správcům a jsou tak zatíženy poplatkovou povinností u více autorských svazů. SMS ČR se tak obává, že nárůst sazeb OSA budou kopírovat i další kolektivní správci a zvýší své sazby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

22:22 Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

Na Portálu občana jsou řidičům, kteří mají elektronickou občanku nebo datovou schránku, nově k dispo…