SP: Tripartita bude opět řešit ožehavé téma – karenční dobu

12.09.2016 17:18

Zásadním bodem jednání dnešní 131. Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR (tripartity), jehož se mimořádně zúčastní prezident republiky Miloš Zeman, bude karenční doba. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na něm bude opětovně deklarovat své odmítavé stanovisko vůči snahám odborů přenést na zaměstnavatele opět proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

SP: Tripartita bude opět řešit ožehavé téma – karenční dobu
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Zaměstnavatelé opakovaně upozorňují na to, že v případě zrušení karenční doby by došlo k navýšení krátkodobé pracovní neschopnosti a ke zvýšení přímých i nepřímých nákladů firem. Ty se odhadují až na pět miliard korun ročně. Dosud rovněž nejsou vytvořeny podmínky, které by zabránily zneužívání čerpání náhrady mzdy z důvodu pracovní neschopnosti, např. elektronické neschopenky. Zaměstnavatelé jsou ochotni jednat o opatřeních na zvýšení nemocenské, respektive o kompenzaci ztráty příjmu při delší pracovní neschopnosti.

Dalšími body programu budou například návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2017 a akční plán pro rozvoj digitálního trhu v ČR. Co se návrhu státního rozpočtu týče, zaměstnavatelé vítají plánované navýšení prostředků na prioritní oblasti jako jsou aplikovaný výzkum a dopravní infrastruktura. Poukazují naopak na to, že návrh neobsahuje otázky systémových změn, budoucích rizik a racionalizace státní správy, na jejichž význam SP ČR dlouhodobě upozorňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

22:08 Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

Vláda Andreje Babiše rozhodla na jednání v pondělí 18. listopadu 2019, že Parlamentu navrhne schváli…