SSHR uvolnilo nouzové zásoby ropy pro Unipetrol

06.05.2019 20:11

Správa státních hmotných rezerv podepsala se společností Unipetrol smlouvu o zapůjčení nouzových zásob ropy. Díky tomu nebude muset být odstavena z provozu rafinérie v Litvínově, která je závislá na dodávkách ruské ropy ropovodem Družba a která vyrábí pro český trh především naftu. Ropovod Družba už týden stojí kvůli kontaminované ropě. Řidiči by to ale na čerpacích stanicích poznat neměli.

SSHR uvolnilo nouzové zásoby ropy pro Unipetrol
Foto: SSHR
Popisek: SSHR

„Přesně tohle je úloha státu. Musí být připraven pomoct občanům, když přijde krize. A od toho má mimo jiné i státní rezervy,“ upřesnil Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv.

Vedle státních nouzových zásob ropy a ropných produktů, které vystačí až na 84 dní, mají další komerční zásoby i distributoři pohonných hmot. Ti již v pondělí na jednání skupiny NESO (Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze) deklarovali, že tyto zásoby pokryjí dalších 30 dní.

„Dohodl jsem se s největšími distributory, aby nám každý den hlásili průběžný stav zásobování českého trhu, abychom měli aktuální čísla a v případě potřeby mohli uvolnit další nouzové zásoby,“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

České rezervy pomáhají v nejrůznějších krizových situacích. Vedle přerušení dodávek ropy jde například o povodně, blackout, ptačí chřipku, extrémní sucho nebo když se někde objeví neznámé chemické látky. Vedle toho speciální technika z českých rezerv pomáhá i mimo krizové situace.

„Jsem rád, že naše speciální technika jako je mobilní chemická laboratoř, sací bagr nebo vyprošťovací kontejner pomáhají usnadnit práci jednotkám Integrovaného záchranného systému, když zachraňují lidi nebo jejich majetek,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Jen loni byla technika z českých rezerv v akci každý třetí den. Celkem šlo o 122 zásahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany představí na veletrhu IDET současnou i budoucí techniku

22:22 Ministerstvo obrany představí na veletrhu IDET současnou i budoucí techniku

Ve dnech 29. až 31. května se na brněnském výstavišti uskuteční 15. ročník mezinárodního veletrhu ob…