SVS: Podíl nevyhovujících nálezů cizorodých látek v potravinovém řetězci se loni snižoval

25.04.2018 11:07

Jednou z důležitých složek činnosti veterinárního dozoru je monitorování obsahu cizorodých látek v krmivech, u hospodářských zvířat a v potravinách živočišného původu.

SVS: Podíl nevyhovujících nálezů cizorodých látek v potravinovém řetězci se loni snižoval
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V rámci monitoringu cizorodých látek v potravinovém řetězci v loňském roce Státní veterinární správa (SVS) provedla celkem 74 190 vyšetření (o 3 tisíce více než v roce 2016). Překročení limitů bylo zjištěno pouze u 0,11 % z nich. Oproti předchozímu roku, kdy dosáhl 0,12 %, se tak podíl nevyhovujících nálezů opět mírně snížil a zůstává velmi nízký.

Většinu vyšetření (69 586) představovala vyšetření plánovaně odebraných vzorků, cílených vyšetření podezřelých vzorků bylo 392. V rámci monitoringu jsou testovány převážně suroviny českého původu. Vyšetření vzorků z jiných zemí Evropské unie bylo provedeno 1 083. Testováno bylo také 99 vzorků dovážených komodit ze třetích zemí. V rámci monitoringu se sledují například rezidua těžkých kovů, pesticidů, zbytky veterinárních léčiv, obsah dioxinů, polychlorovaných bifenylů (PCB), i kontaminace radioaktivními látkami a vyjmenovanými zakázanými látkami, jako je například malachitová zeleň.

Podávání nepovolených léčiv zvířatům vodou k napájení nebo krmivem nebylo zjištěno. Vzorky syrového ovčího, kozího a kravského mléka vyhověly ve všech případech stanoveným limitům. Nevyhovující koncentrace sledovaných reziduí a kontaminantů nebyla zjištěna ani v žádném vzorku slepičích vajec. Stanoveným limitům pro chemické prvky a také limitům všech ostatních vyšetřovaných chemických látek vyhověl i med. V žádném vzorku medu nebyly zjištěny zbytky veterinárních léčiv.

V chovech sladkovodních ryb (pstruh, siven, kapr) byla opět zjištěna rezidua nepovolené látky – malachitové zeleně, což je již dlouholetým problémem zvláště v chovech pstruhů. V šesti případech byla koncentrace těchto látek nad rozhodovací limit. Ryby byly posouzeny jako nepoživatelné a bylo zakázáno jejich uvedení na trh.

V roce 2017 byla zjištěna rezidua antimikrobik ve svalovině a vnitřních orgánech hospodářských zvířat jen v ojedinělých případech. V témže roce nebyly zaznamenány žádné nové případy kontaminace polychlorovanými bifenyly (PCB) v chovech skotu a prasat. Obsah toxických chemických prvků v koncentracích nad maximální limity byl naměřen u hospodářských zvířat ojediněle v ledvinách, případně v játrech. U drůbeže nebyly zjištěny žádné nevyhovující hodnoty.

U lovné zvěře byly ojediněle zjišťovány vysoké hodnoty obsahu olova. V některých případech tak došlo k zabavení výrobků ze zvěřiny.

„Vzhledem k relativně nízkému procentu záchytu nevyhovujících výsledků lze hodnotit zdravotní nezávadnost surovin a potravin živočišného původu od českých producentů z pohledu obsahu cizorodých látek nadále za velmi příznivou,“ konstatoval ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podrobná zpráva o výsledcích monitoringu je zveřejněná na webu SVS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…