SŽDC: Do vlastnictví spolku obcí míří nádražní budovy na úzkorozchodné dráze

08.05.2018 10:53

Novým majitelem nádražních budov podél úzkorozchodné dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha se ještě v letošním roce stane společnost Osoblažská úzkorozchodná dráha, o.p.s., která zastřešuje čtyři obce z Mikroregionu Osoblažsko. K symbolickému předání klíčů dojde v úterý 8. května 2018 u příležitosti slavnostního zahájení nové turistické sezóny na této dráze, legislativně by měl celý proces skončit nejpozději na konci prázdnin.

SŽDC: Do vlastnictví spolku obcí míří nádražní budovy na úzkorozchodné dráze
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty

První podnět k řešení stavu nádražních budov podél úzkorozchodné dráhy vznesl starosta obce Bohušov v říjnu 2007. Součástí návrhu byla nabídka na převedení či převzetí zpravidla neužívaných a opuštěných budov podél dráhy na obce, v jejichž katastrech se budovy nacházejí. Obce Osoblažska, sdružené ve společnosti Slezské zemské dráhy, nechaly v rámci rozvoje cestovního ruchu Moravskoslezského kraje zpracovat pasport nádražních budov s přilehlým technickým zázemím, a to s výhledem využití budov v cestovním ruchu, případně jako penziony rodinného typu. Záměrem projektu bylo zároveň uvést výpravní budovy do původního stavu.

V období od března 2008 do února 2010, kdy se odstartovala jednání o prodeji nádražních budov, se přes oboustrannou snahu nepodařilo dohodnout na podmínkách a prodej byl jako nerealizovatelný odložen. Zlom nastal v dubnu 2014. Nově vzniklá společnost Osoblažská úzkorozchodná dráha, o.p.s., reprezentující obce, které dráha spojuje, podala konkrétní žádost o odkup zbytných budov, staveb a jejich příslušenství včetně souvisejících pozemků, vyjma provozované dopravní cesty a pozemků, na kterých je dopravní cesta umístěna. Novým impulsem byl příslib zajištění financování revitalizace budov podél dráhy z dotačních zdrojů mimo dráhu. V lednu 2018 se tak schválil návrh na prodej celkem 23 budov, staveb, objektů a 32 pozemků za přibližně 1,65 milionu Kč. „Obchodní případ je v konečné fázi, kdy se uzavírá kupní smlouva. Předpoklad převodu v katastru nemovitostí na nabyvatele je při optimálním průběhu legislativních procesů zhruba červenec nebo srpen letošního roku,“ upřesňuje ředitel Oblastního ředitelství SŽDC v Ostravě Jiří Macho. Samotná dráha včetně zbylých pozemků zůstává i nadále v majetku a údržbě SŽDC.

Osoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým rozchodem 760 milimetrů nacházející se v Osoblažském výběžku. Na úzkokolejce je již od roku 1898 pravidelný osobní provoz. Slezské zemské dráhy zde navíc od roku 2004 provozují turistický parní vlak. Úzkokolejka je zajímavá například svou klikatostí, na 20 kilometrech je celkem 102 oblouků. Trati se tak přezdívá "dráha sta oblouků". Kousek za Třemešnou leží navíc další unikum, a to nejmenší oblouk na síti SŽDC o poloměru pouhých 75 metrů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…