SŽDC: V neděli končí výluka na brněnském hlavním nádraží, cestujícím slouží nová nástupiště

08.09.2016 19:15

Tuto neděli končí tříměsíční omezení dopravy na brněnském hlavním nádraží. Správa železniční dopravní cesty opravovala od června 2. a 3. nástupiště, přilehlé koleje, trakční vedení nad nimi a most nad ulicí Špitálka. Oprava si vyžádala finanční náklady bezmála 92 miliónů korun. Ukončení letní výluky zpestří na hlavním nádraží také návrat oblíbené znělky „Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem“.

SŽDC: V neděli končí výluka na brněnském hlavním nádraží, cestujícím slouží nová nástupiště
Foto: szdc.cz
Popisek: Správa železniční dopravní cesty

„Nutná oprava nástupišť na brněnském hlavním nádraží si vyžádala nemalá omezení v dopravě, proto se soustředila do letních měsíců, kdy je frekvence cestujících zpravidla menší. Všechny práce v současnosti finišují a směřují k ukončení výluky dle stanového termínu, tedy tuto neděli. Od pondělí 12. září zastaví vlaky také u třetího nástupiště. Za plného provozu budou pokračovat už pouze dokončovací práce, které však neomezí cestující,“ vysvětluje Miroslav Konečný, ředitel Oblastního ředitelství SŽDC v Brně.

Na obou nástupištích se odstranil asfaltobetonový povrch s podkladem, nahradila je nová betonová dlažba. Samozřejmostí jsou úpravy umožňující pohyb osobám s omezenou schopností pohybu a orientace, jako jsou vodicí linie s funkcí varovného pásu a další signální a varovné prvky. Komplexní rekonstrukcí prošly ocelové a litinové konstrukce přístřešků. Zčásti se měnila, zbylá konstrukce se repasovala. Nevyhovující litinové sloupy nahradily přesné repliky, zcela nové je zastřešení. Cílem bylo zachování původního celkového vzhledu, konstrukce je sladěna do odstínu odpovídající době svého vzniku. V rámci dokončovacích prací se namontují na podhledové strany sítě proti ptákům.

Součástí oprav nástupišť bylo řešení orientačního systému pro cestující, kterým slouží nové informační a orientační tabule, nové jsou také nápisy s názvem stanice či osvětlení. Hlášení zajišťují moderní reproduktory. Nevidomým usnadní cestování orientační hlasové majáčky s paměťovými kartami.

Stavební práce se dotkly i hlavního podchodu. Vedle nutných oprav kabeláže se obnovila izolace nosné konstrukce, sanovaly se vnitřní omítky, vymalovalo se antigrafity nátěrem. Úpravou prošla i schodiště. Přistavěním jednoho schodu se zamezí zatékání do pochodu. Kompletně se vyměnilo zábradlí.

Spolu s nástupišti proběhla oprava přilehlých kolejí, vyměnily se kolejnice, pražce a drobné kolejivo. Dále se rekonstruoval služební přejezd, nástupištní objekty pro výpravčí nebo železniční most přes ulici Špitálka, kde se navázalo na první etapu oprav. Dokončila se vodotěsná izolace mostu, oprava horních částí nových čelních a úhlových stěn. Sanovaly se nosné konstrukce a opěry mostu.

Kompletní rekonstrukci 2. a 3. nástupiště symbolicky oslaví nedělní znovuzrození „Sedmikrásek“. „Rádi jsme se podíleli na návratu oblíbené znělky ‚Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem‘ na hlavní nádraží a vyšli tak vstříc prosbám občanů, kterým již bezmála dva roky chybí. Společně se společností KORDIS JMK jsme vyřešili všechny potřebné náležitosti a od této neděle opět zpestří hlášení vlaků,“ dodává Miroslav Konečný, ředitel Oblastního ředitelství SŽDC v Brně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Ve středu startuje soutěž YPEF

14:21 Vojenské lesy a statky: Ve středu startuje soutěž YPEF

Ve středočeské Obecnici pod Brdy odstartuje u Vojenských lesů a statků další ročník mezinárodní vědo…