SŽDC připravuje rekonstrukci dalších nádražních budov

19.03.2020 18:44

Správa železnic projednala v Centrální komisi Ministerstva dopravy od začátku letošního roku již osm návrhů na rekonstrukce nádražních budov za téměř 376 milionů korun. Centrální komise posoudila záměry jednotlivých projektů a dala zelenou k jejich realizaci. Cestující se tak mohou těšit nejen na zvýšení komfortu cestování a nové zázemí pro čekání na vlak, ale i příjemnější okolí, bezbariérový přístup na nádraží nebo nové parkovací plochy.

SŽDC připravuje rekonstrukci dalších nádražních budov
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC

Po schválení záměru projektu Ministerstvem dopravy může Správa železnic pokračovat v přípravě rekonstrukcí. K dalším krokům předcházejícím samotným stavbám bude patřit zpracování projektu stavby, získání stavebního povolení a vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele prací. Na rekonstrukce nebo novostavby výpravních budov včetně jejich okolí se mohou těšit v Aši, Chodově, Bílině, Bečově nad Teplou, Světlé nad Sázavou, Dětřichově nad Bystřicí, Valšově či Moravském Berouně.

V Bečově nad Teplou bude revitalizace památkově chráněné výpravní budovy probíhat v letech 2022 až 2023, předpokládané celkové investiční náklady zde dosahují 67 milionů korun. Budova projde celkovou rekonstrukcí. Během realizace dojde k odstranění nepotřebných drobných stavebních objektů v bezprostředním okolí. Stavbaři se vzhledem k poloze nádraží v památkově chráněné zóně města zaměří i na kultivaci okolního prostředí včetně přilehlého parčíku. Nově budou zřízena i parkovací místa pro cestující.  Vybuduje se také kryté stání pro cyklisty, stanice dostane i nový mobiliář.

V Chodově Správa železnic připravuje výstavbu nové výpravní budovy, jedná se o navazující investici na stavební akci, během které byla vybudována bezbariérově přístupná nástupiště a také podchod. Nová budova bude postavena u vyústění podchodu. Cestující v ní budou mít k dispozici čekárnu, pokladny a také bezbariérové toalety. Součástí této investiční akce bude i vybudování parkoviště pro cestující přímo před novou výpravní budovou. Odhadovaný termín výstavby je v letech 2022 až 2023, předpokládané investiční náklady jsou 35 milionů korun.

V Bílině se jedná o kompletní rekonstrukci výpravní budovy pro její budoucí optimální využití při zachování současných stavebních dispozic. Objekt bude dodatečně zateplen, dostane novou střechu a stejně tak rozvody všech instalací. Velmi nákladné ale bude provedení hydroizolace spodní stavby budovy, kdy bude nutné odtěžit významnou část zeminy. Budovu čeká také úplná rekonstrukce interiéru, pro cestující zde budou vybudovány bezbariérové toalety a také bezbariérový vstup do podchodu k nástupištím. Koncept projektu počítá s využitím budovy stávajícími nájemci v jednom jejím křídle. Druhé křídlo pak bude dispozičně upraveno pro komerční nájemce, kteří zde budou poskytovat služby cestujícím, například drobné občerstvení nebo prodej tisku. Předpokládány termín rekonstrukce je mezi lety 2021 a 2022, odhadované náklady pak činí 54 milionů korun.

Zcela nová výpravní budova včetně navazující dopravní infrastruktury je plánována i v Dětřichově nad Bystřicí. V rámci této akce dojde k demolici původní výpravní budovy a výstavbě nové, která bude obsahovat jak čekací prostory pro cestující, tak provozní zaměstnance dráhy a také technologie. Zlepšeny budou podmínky pro parkování a odstavování jízdních kol. Náklady na tuto akci se pohybují ve výši 27 milionů Kč, realizace by měla začít letos a potrvá do příštího roku. 

Stávající nevyhovující stav výpravní budovy by se měl změnit i ve Valšově, kde je v nákladech ve výši 26 milionů korun plánovaná redukce stávajícího objektu spočívající v ubourání 2. nadzemního podlaží. Ve zbývající části bude kromě zázemí pro cestující umístěna i technologie zabezpečovacího zařízení. Celý objekt bude následně kompletně zrekonstruován, v okolí dojde kromě rekultivace zeleně také ke zlepšení podmínek pro parkování a odstavování jízdních kol. Realizace tohoto projektu je pak plánována v letech 2021 až 2022.

Celková obnova objektu výpravní budovy se plánuje i ve Světlé nad Sázavou. Dojde k rekonstrukci fasády, vnitřních instalací a změnou projde stávající dispozice prostor pro veřejnost a služby dopravců. Stavbou bude řešena i možnost odstavení jízdních kol do cykloboxů. Tato budova je kulturní nemovitou památkou, náklady rekonstrukce dosahují 47 milionů korun. S realizací se zde počítá v letech 2021 až 2022.

Schválením záměru projektu prošla i budova v Moravském Berouně. Zde je plánována prostorová redukce celého objektu a následná kompletní rekonstrukce jeho ponechané části s náklady ve výši přibližně 31 milionů korun, které umožní vybudování nového odpovídajícího zázemí jak pro provozovatele dráhy či dopravce, tak především pro cestující. V rámci investiční akce bude také doplněna možnost parkování a odstavení jízdních kol u budovy. Tendr na zhotovitele této investiční akce plánuje Správa železnic zahájit ještě letos, samotná realizace by se měla uskutečnit v příštím roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot

7:29 ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot

Krkonoše mají nový informační kiosek. Objekt, jehož organický tvar připomíná oblíbený cukrářský paml…