Safari Park Dvůr Králové: Nákupem korálků pomůžete jak ženám na severu Keni, tak ohroženým zvířatům

31.12.2018 15:55

Na konci roku 2015 začal dvorský safari park prodávat návštěvníkům korálky, které v rámci programu BeadWORKS Kenya ručně vyrábějí domorodé ženy na severu Keni.

Safari Park Dvůr Králové: Nákupem korálků pomůžete jak ženám na severu Keni, tak ohroženým zvířatům
Foto: zoodvurkralove.cz
Popisek: ZOO Dvůr Králové nad Labem
reklama

Nyní do safari parku dorazila nová zásilka a návštěvníci tak mají možnost koupit si originální africké výrobky, některé i s vánoční tematikou. Díky zisku z korálků mohou tamní obyvatelé žít šetrněji k přírodě a v rezervacích chránit ohrožené nosorožce, žirafy nebo zebry.

„Nákupem korálků podporujeme udržitelné podnikání místních komunit, které díky tomu mají možnost získat peníze jinou formou než pytlačením, pastevectvím nebo kácením dřevin pro výrobu dřevěného uhlí. Zvířata tam tak mají větší šanci na přežití,“ vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorského safari parku. „Zároveň se s příjmem, který do komunity díky ženám plyne, zvyšuje jejich postavení ve společnosti a získávají tak v rodině větší práva,“ doplňuje Stejskal.

V severní Keni se vykytuje mnoho ohrožených živočišných druhů, na jejichž chov se dvorský safari park zaměřuje - například nosorožci černí, zebry Grévyho, žirafy síťované, sloni a další.

Program BeadWORKS Kenya je vedený neziskovou organizací Northern Rangerland Trust (NRT). Jejím hlavním cílem je rozvoj tzv. komunitních rezervací, v nichž se místní snaží chránit zvířata a na daném území hospodařit v souladu s přírodou.

"Od místních komunit jsme koupili už více než 1 500 kousků korálkových šperků a dekorací, z nichž si naši návštěvníci nejvíc oblíbili přívěsky ve tvaru zvířat žijících právě na tomto území, ale také náramky a náhrdelníky s typickými africkými vzory," říká Jan Stejskal.

Příběh korálků je jedinečný nejen v pomoci africkým domorodcům a tamní přírodě, ale i tím, jakou roli v něm hraje Česká republika. Ženy v programu BeadWORKS Kenya totiž pracují s tradičními českými korálky společnosti Preciosa.

„Víme, že někteří jiní výrobci používají korálky z jiných zemí, ty však nejsou tak kvalitní. Díky spolupráci s českým výrobcem jsme schopni zaručit nejvyšší kvalitu každého výrobku,“ říká Garry Cullen, šéf BeadWORKS Kenya.

Výrobky Samburů, Turkanů a dalších kmenů můžete koupit v zooshopu v Safari Parku Dvůr Králové. Nejen že si domů odnesete neobyčejný šperk, ale zároveň jejich koupí podpoříte jak domorodé ženy, tak ohrožená zvířata na severu Keni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM zahájil v Jaroměři rekonstrukci budovy pro Úřad práce a Finanční správu

22:54 ÚZSVM zahájil v Jaroměři rekonstrukci budovy pro Úřad práce a Finanční správu

V průběhu letních měsíců proběhlo za účasti pracovníků ÚZSVM v Náchodě a zhotovitele stavebních prac…