Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Dlouhodobě udržitelné financování lesního hospodářství nestátních vlastníků lesů je prioritou

26.11.2020 9:15

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR uspořádalo svou XIX. konferenci vzhledem k nouzovému stavu v on-line prostředí.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Dlouhodobě udržitelné financování lesního hospodářství nestátních vlastníků lesů je prioritou
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
reklama

Program konference byl omezen na záležitosti nezbytné pro fungování SVOL – včetně odsouhlasení dočasného vedení SVOL v čele s Ing. Stanislavem Janským, prodloužení mandátů členů republikového výboru i revizní komise, schválení účetní uzávěrky aj. Volební konference proběhne v dubnu 2021. Priority práce SVOL směřují k zajištění multifunkčního lesnictví a dlouhodobě udržitelného financování lesního hospodářství. Mezi hlavní cíle patří finanční pomoc nestátním vlastníkům lesů pro vypořádání se s kůrovcovou kalamitou a platba za ekosystémové služby lesa. 

„Letošní rok byl pro SVOL mimořádný ve vícero ohledech,“ uvedl ve svém vystoupení místopředseda SVOL Ing. Stanislav Janský, který bude do příští volební konference zastávat povinnosti předsedy SVOL. „Práci nestátních vlastníků lesů, již tak velmi složitou v důsledku historicky nejrozšířenějších kůrovcové kalamity na území republiky, ještě zkomplikovala opatření související s rozšířením koronaviru. V říjnu pak náhle zesnul dlouholetý předseda SVOL František Kučera, kterého jako kolegu a odborníka velmi postrádáme.“ 

„Současné období je pro lesníky velice těžké. Následky oslabení smrkových porostů v důsledku dlouhodobého sucha, kůrovcová kalamita a plošné usychání porostů ostatních dřevin v rozsahu, který ve svých důsledcích vedl k deformaci trhu se dřívím a nedostatku kapacit pro realizaci všech lesnických prací těžce dopadá na všechny, ale zejména malé vlastníky lesa. Stále probíhají intenzivní jednání o úpravě finančních podpor a zajištění adekvátního objemu pro jejich realizaci, aby vlastníci lesa byli schopni zajistit zpracování poškozených porostů, jejich zpřístupnění a obnovu stanovištně vhodnými dřevinami v co nejkratším časovém horizontu. Úspěšné vyřešení těchto klíčových problémů není důležité jen pro vlastníky, ale i pro společnost, pro kterou jsou zdravé lesy plíce a zdroj nové energie,“ připomněl Janský.

Péče o lesy patří mezi pilíře zaměstnanosti zejména na venkově, práce se nezastavila ani na jediný den a tento fakt pozitivně ovlivňuje také všechny navazující obory. „Věříme, že tyto souvislosti vláda České republiky vnímá a zohlední při svých rozhodnutích ve věci podpory lesnictví. Péče o les nepočká, budoucnost našich lesů ovlivňujeme nyní a žádné prodlení si nemůžeme dovolit,“ zdůrazňuje Stanislav Janský.

Mezi nejdůležitější úkoly, o jejichž prosazení bude SVOL v nejbližším období usilovat, patří vedle zajištění finanční pomoci vlastníkům lesů také, ochrana práv vlastníků honebních pozemků v rámci probíhající novelizace  zákona o myslivosti, zjednodušení arondace odloučených lesních pozemků a zejména zavedení právně nárokovatelného systému plateb za poskytování ekosystémových služeb lesních majetků.

Z pohledu budoucího hospodaření i v českých lesích jsou zásadními mezníky strategické dokumenty přijaté na úrovni Evropské unie - Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal), Evropský právní rámec pro klima se záměrem zajištění uhlíkové neutrality do roku 2050 a Strategie biodiverzity EU do roku 2030 a nová Evropská lesnická strategie, která by měla být schválena v příštím roce. „Extenzivní a nejasné výklady pojmů jako např. přísně chráněná území (mají do roku 2023 zaujímat nejméně 10 % území EU), mohou vážně ohrozit aktivity všech hospodářů v krajině. Tomu bude SVOL bránit jak na národní úrovni, tak ve spolupráci s mezinárodními organizacemi vlastníky lesů,“ doplňuje Ing. Janský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ dnes zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

21:20 ČEZ dnes zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Elektrárna Dukovany II, ze Skupiny ČEZ, dnes rozeslala dopis, a zahájila tak bezpečnostní posouzení …