Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Peníze pro nestátní vlastníky lesů. Pouze část slíbeného, a ještě není nic jisté

31. 7. 2019 19:38

Vláda na svém zasedání 30. 7. schválila dotační program, který by měl kompenzovat razantní propad cen dříví na trhu kvůli suchu a kůrovci. Nestátní vlastníci lesů by měli letos získat 1,5 miliardy, o další miliardě pro příští rok chce ministerstvo jednat.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Peníze pro nestátní vlastníky lesů. Pouze část slíbeného, a ještě není nic jisté
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) usilovalo o finanční pomoc vlastníkům lesům více než rok. Rozhodnutí vlády proto velice vítá. Zároveň však upozorňuje na další nezbytné kroky, které je potřeba učinit, aby se pomoc dostala k vlastníkům v odpovídající míře a včas.

„Jako zástupce SVOLu a současně i jako předseda Komory církevních lesů mám radost z toho, že se vládě, po více jak rok trvajících jednáních, podařilo nalézt prostředky na podporu vlastníků nestátních lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity za čtvrtý kvartál roku 2017 a rok 2018 ve výši 1,5 mld. Kč. Tuto částku vnímám jako dílčí plnění slibu, který dostali vlastníci nestátních lesů při zahájení jednání, protože původně jim byla přislíbena částka ve výši 3 mld. Kč. Je třeba si uvědomit, že plošný rozpad lesů v krajině má dlouhodobě katastrofální dopad nejenom na vlastníky lesů, ale důsledky dočasné absence lesa v krajině pocítí všichni občané České republiky. Bez dostatku finančních prostředků, kvalitního personálu a dělníků je zvládnutí následků kůrovcové kalamity v lese nemožné,“ říká Petr Skočdopole, jednatel Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. 

Vlastníci nestátních lesů ještě nemají vyhráno. Aby se kompenzace mohla vyplatit, musí novelu lesního zákona schválit v září Poslanecká sněmovna, poté Senát a pak ji musí podepsat pan prezident. Do konce léta se očekává uzavření notifikačního řízení k dotačnímu programu v Bruselu a stanovení podrobných pravidel pro podávání a administraci žádostí prostřednictvím krajských úřadů.

Historicky nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita srazila ceny dřeva na trhu. „Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů proto nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, dotace by jim tak měla částečně dorovnat ztráty, aby měli dostatek financí nutných na zajištění řádné péče o les. Není určená na těžební náklady a nemůže být řeč ani o příspěvku k tvorbě zisku,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Vlastníci lesů se podle materiálu ministerstva zemědělství od konce předloňského roku dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem při těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich ochrana. Ekonomické škody vznikající vlastníkům lesů za období 2018 až 2020 úřad předpokládá ve výši 32,6 miliardy korun. Nezávislí odborníci vyčíslili sumu potřebnou na pomoc vlastníkům nestátních lesů za rok 2018 ve výši 3,2 mld.

„Rozhodnutí vlády je signálem, že si začala rozměr kalamity v lesích a potřebu pomoci hospodářům v krajině uvědomovat. Lesní ekosystémy jsou jedinečné a unikátní ve svých schopnostech zadržovat vodu a vázat uhlík, čistí ovzduší, zabraňují erozi a dalšímu vysychání půdy, jsou vyhledávaným místem pro relaxaci atd. A pokud nebudou mít vlastníci lesů na jejich obnovu peníze a lesy budou mizet, prodělají na tom všichni, celá společnost,“ konstatuje předseda SVOL František Kučera. V souvislosti se zalesňováním holin zároveň upozorňuje na přemnoženou spárkatou zvěř, která by mohla obnovu lesů ohrozit: „Je zapotřebí upustit od současného způsobu plánování a normování zvěře a přizpůsobit odlov zvěře stavu lesních ekosystémů“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS znovu upozorňuje chovatele na povinnost čipovat své psy do konce roku

9:48 SVS znovu upozorňuje chovatele na povinnost čipovat své psy do konce roku

Chovatelé v České republice mají zhruba poslední tři týdny na to, aby své psy nechali u soukromého v…