Senátoři si stěžují u Ústavního soudu na vyhlášku ministerstva spravedlnosti

27.07.2015 20:04

Skupina 21 senátorů v čele se senátorem Petrem Bratským (ODS) dnes podala k Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení části sporné vyhlášky Ministerstva spravedlnosti ČR, která nařizuje insolvenčním správcům, aby byli po celou dobu úředních hodin osobně přítomni v místě své provozovny. Povinnost stálé fyzické přítomnosti insolvenčních správců v jejich provozovnách je podle skupiny senátorů v rozporu s platným insolvenčním zákonem a také v rozporu se zdravým rozumem.

Senátoři si stěžují u Ústavního soudu na vyhlášku ministerstva spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

„Podle našeho názoru i názoru zainteresovaných senátorů je vyhláška v rozporu s Ústavou ČR, neboť ministerským předpisem deformuje platný insolvenční zákon a nerespektuje jeho výklad. Povinná osobní přítomnost insolvenčního správce v každé jedné jeho provozovně nemá praktické opodstatnění. Naopak omezuje výkon činnosti insolvenčního správce mimo kancelář spočívající mj. v zjišťování a zajišťování majetku dlužníků a v realizaci jeho prodeje,“ uvedl Daniel Ševčík, prezident Asociace insolvenčních správců.

Vyhláška, která má vejít v účinnost 1. srpna 2015, jde podle názoru senátorů proti deklarovanému záměru Ministerstva spravedlnosti ČR bojovat s insolvenčními mafiemi a ve svém důsledku naopak posiluje nebezpečné regionální klientelistické sítě založené na vazbách mezi některými soudci a na nich závislými insolvenčními správci.
„Insolvenční správci nemají k dispozici žádný zákonný prostředek, kterým by se mohli proti sporné vyhlášce ministerstva spravedlnosti účinně bránit, ačkoli pro některé z nich mohou být její dopady likvidační. Vítáme proto iniciativu senátorů, kteří využili svého práva daného ústavním pořádkem a podali návrh na zrušení některých ustanovení vyhlášky,“ doplnil Daniel Ševčík.

Asociace insolvenčních správců


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

22:33 KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

V polovině prázdnin je situace na táborech celkem klidná. Jihočeští hygienici zatím mají nahlášeno k…