Sklady ČOI v Plzni opustilo 840 kilogramů padělků, část šla na humanitární účely

15.06.2017 8:06

Sklady České obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje opustilo 5214 kusů padělků o celkové hmotnosti 840 kilogramů a v ceně originálů přes 100 milionů korun. Část výrobků byla předána výchovným a sociálním ústavům, část byla zlikvidována.

Sklady ČOI v Plzni opustilo 840 kilogramů padělků, část šla na humanitární účely
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje uskutečňuje pravidelně v rámci své obvyklé kontrolní činnosti i kontroly zaměřené na porušování zákona na ochraně spotřebitele, konkrétně o nedodržení některých práv duševního vlastnictví, kdy prodejce nesmí nabízet, prodávat ani skladovat zboží, které je opatřené padělanou ochrannou známkou nebo je nedovolenou napodobeninou.

Výrobky byly zajištěny zejména na příhraničních tržnicích a v menší míře i v kamenných obchodech. Jednalo se se převážně o oděvy (trička, mikiny, svetry, bundy, kalhoty), kabelky, obuv, opasky, hodinky, CD a DVD nosiče, sluchátka, nože a bižuterie známých značek. Prodejní cenu tohoto zboží není možné přesně vyčíslit, jelikož zajištěné výrobky nemají ve většině případů uvedené ceny. Lze tedy předpokládat, že prodejní cena zajištěných výrobků byla mezi 3 až 5 miliony korun, kdy v cenách originálů by částka činila 115 351 175 korun. Největší podíl na této ceně tvoří padělky značkových hodinek, které v podobě originálu činí i stovky tisíc korun. Dále se nejčastěji jednalo o padělky značek Michael Kors, Burberry, Diesel, Louis Vuitton, Ray-Ban, Rolex apod.

Co se týká následného nakládání s padělky, tak to podléhá přísným zákonným náležitostem. ČOI po posouzení a pravomocném rozhodnutí zajištěné výrobky buď určí k likvidaci, nebo k využití pro humanitární účely. Tak se stalo i v případě zabaveného zboží v Plzeňském a Karlovarském kraji po pravomocném rozhodnutí. Zboží s kovovými doplňky směřovaly do lisovny (3 486 kusů) a textil a další výrobky byly zlikvidovány ve spalovně (1728 kusů).

Další část, 1 159 kusů padělků (188 kilogramů), bylo předáno výchovným a sociálním ústavům v regionech. Ty jsou povinny ve stanovené lhůtě padělané ochranné známky na vlastní náklady odstranit. Odstraněné nášivky jsou následně fyzicky zlikvidovány.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

22:23 Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

Hotely na břehu Lipenské přehrady jsou na začátku sprna plné téměř ze 100 procent. Platí pravidlo, ž…