Skupina ČEZ vydělala za loňský rok 14,5 miliardy korun, meziročně o 4 miliardy korun více

17.03.2020 10:48 | Zprávy

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl 60,2 mld. Kč, meziročně o 21 % více. Čistý zisk vzrostl o 38 % na úroveň 14,5 mld. Kč. Zvýšení je způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a zároveň vyšším ziskem z obchodování s komoditami, který v závěru roku přispěl k významnému překonání celkového očekávaného zisku Skupiny ČEZ. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl hodnoty 18,9 mld. Kč.

Skupina ČEZ vydělala za loňský rok 14,5 miliardy korun, meziročně o 4 miliardy korun více
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

 „Hospodářské výsledky za rok 2019 naplnily naše očekávání obratu trendu předchozích let a výrazně meziročně vzrostly. Dařilo se nám zejména v oblasti obchodování s komoditami. Obchodní výsledek tradingu v roce 2019 dosáhl téměř 5 mld. Kč. V minulém roce jsme dále pokračovali v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity. Zrušili jsme téměř 350 pracovních míst na centrále a v podpůrných procesech a zefektivnili tyto činnosti s celkovou trvalou roční úsporou přes 600 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a pokračoval: “Navzdory výraznému poklesu velkoobchodních cen na burzách v posledním čtvrtletí předpokládáme v roce 2020 další růst zisku. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) v rozmezí 63–65 miliard korun. Těžíme tak ze strategie předprodejů elektřiny na 3 roky dopředu a daří se nám vnitřními opatřeními tlumit vliv inflace na stálé náklady“.

V prosinci Evropská komise vytyčila tzv. Zelenou dohodu pro Evropu, která zásadně ovlivní energetiku, zejména zvýšením cíle pro dekarbonizaci ze 40 % na 50 až 55 % do roku 2030. V souladu s trendy evropské energetiky již v červnu aktualizovala Skupina ČEZ strategii a koncepci podnikatelské činnosti. Geograficky míří rozvojová strategie primárně na domácí trh, v zahraničí je zaměřena především na rozvoj segmentu moderních energetických služeb. Již v roce 2019 získala Skupina ČEZ nové ESCO společnosti, jejichž roční EBITDA přesahuje 0,6 mld. Kč.

V oblasti tradiční výroby byly podniknuty přípravné kroky pro odstavení vybraných uhelných zdrojů a pro naplnění nových ekologických limitů po roce 2020. I v reakci na zásadní odklon Evropské unie od uhlí nevyužil ČEZ opci na odstoupení od prodeje hnědouhelné elektrárny Počerady. Budoucí směřování ČEZ ilustruje fakt, že průměrné měrné emise CO2 z vyrobené elektřiny ve zdrojích Skupiny ČEZ klesly za poslední tři roky o 20 %. Hodnota 361 g CO2/kWh, dosažená v roce 2019, je téměř na úrovni nových paroplynových zdrojů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

16:13 DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

Na základě mimořádně vysokého zájmu veřejnosti o návštěvu stavby prvního úseku metra D navyšuje Dopr…