Slévárna Kovosvitu MAS získala nové zakázky, plánuje investice do ekologie a přes nedostatek zaměstnanců plní plán

18. 12. 2017 14:00

Odlitky pro švédské firmy Rototilt a Dellner Brakes patří mezi nejvýznamnější nové zakázky slévárny společnosti Kovosvit MAS. Export, často velmi sofistikovaných dílců, tvoří většinu produkce slévárny, jež se na celkovém obratu Kovosvitu MAS podílí zhruba z jedné pětiny.

Slévárna Kovosvitu MAS získala nové zakázky, plánuje investice do ekologie a přes nedostatek zaměstnanců plní plán
Foto: Kovosvit MAS
Popisek: Slévárna Kovosvitu MAS
reklama

Plán výroby pro rok 2017 se firmě téměř podařilo naplnit i přes dlouhodobé velké personální problémy. V příštím roce slévárna plánuje masivní investice, zejména do ekologizace provozu.

„Už v letošním roce jsme provedli za 750 tisíc korun modernizaci řídícího systému výrobní linky. Zaměřili jsme se také na materiálovou vsázku, kdy se nám povedlo snížit náklady při výrobě tekutého kovu. Také se nám povedlo snížit nejakost ve výrobě, kde jsme dosáhli nejlepšího výsledku za posledních deset let. Na příští rok máme naplánované velké investice. Jde zejména o novou lakovnu za 11,5 milionů korun, zaměříme se též na modernizaci odsávání kuplovnových pecí. Obě tyto investice mají velký přesah do ekologie provozu,“ říká Miloslav Růžička, ředitel slévárny Kovosvitu MAS.

Slévárna dodává zhruba 20 % své produkce přímo Kovosvitu, zbytek míří k externím zákazníkům. Třetina na domácí trh, dvě třetiny na export. Mezi nejvýznamnější trhy patří Německo a Švýcarsko. Velkým referenčním klientem je také společnost Mazak ve Velké Británii. Pro největšího výrobce obráběcích strojů na světě je slévárna v Kovosvitu klíčovým dodavatelem komponentů pro výrobu strojů. Odlitky dodává též známým výrobcům zemědělské techniky Claas a John Deer. Velice zajímavou referenční zakázkou byly odlitky pro švýcarského výrobce vzduchotechniky Hidrostal, které posloužily k vyzvednutí vraku lodi Costa Concordia z moře.

„Daří se nám také na švédském trhu, kde dodáváme firmě Electrolux středové náboje do velkých industriálních praček. Ve Švédsku jsme v letošním roce získali dvě nové významné zakázky. Sofistikované odlitky s požadovanou vysokou kvalitou dodáváme firmě Rototilt, což je významný výrobce stavebních strojů. Dalším novým zákazníkem je společnost Dellner Brakes, které dodáváme komponenty pro brzdové systémy velkých zaoceánských lodí. Třetí společností, kterou zmíním, je Saab Dynamics, pro kterou dokončujeme velkou zakázku v hodnotě 40 milionů a jednáme o jejím prodloužení o dva roky za dalších 40 milionů,“ vypočítává Jan Kočvara, obchodní ředitel slévárny.

Slévárnu brzdí nedostatek zaměstnanců

Produkce ve slévárně stojí na třech pilířích. Menší odlitky se vyrábějí na automatizované lince, druhý a třetí pilíř představují střední a velké odlitky. Na automatizované lince se vyrábí zhruba 40 % produkce slévárny. Odlitky z linky směřují většinou k externím zákazníkům. Zakázková naplněnost výrobní linky je až 100 pracovních dní, což představuje řádově dobu 5 měsíců ve dvousměnném provozu. U středních a těžkých odlitků je zakázková naplněnost obdobná. Silně se zde však projevuje nedostatek zaměstnanců a jejich vysoká fluktuace, s níž se slévárna dlouhodobě potýká.

„Navzdory těmto velkým problémům se nám v letošním roce téměř podaří splnit plán, kdy místo zamýšlených 330 milionů obratu dosáhneme na 320 milionů, což považujeme za malý zázrak,“ říká Miloslav Růžička a dodává: „Problémy s lidmi jsou dlouhodobé. Úplně se rozpadlo střední školství a obor slévárenství v Česku neexistuje. Lidé k nám proto nastupují zejména na nekvalifikované pozice, bohužel téměř nikdo z nich nemá zájem nebo schopnosti k tomu, aby se posunul a stal se například formířem nebo tavičem. Za dva roky bychom ho dokázali vyškolit, bohužel ale v praxi nemáme koho školit,“ tvrdí ředitel slévárny.

I proto plánuje ředitel slévárny další investici, která je ale podmíněna celkovou kondicí firmy i provozu. Rád by zlepšil pracovníkům ve slévárně zázemí a zrekonstruoval jídelnu. Kromě toho bude slévárna v příštím roce prohlubovat spolupráci s podobně zaměřenými podniky, které fungují v rámci skupiny Czechoslovak Group, s níž je Kovosvit majetkově provázán prostřednictvím společnosti INDUSTRY INNOVATION. Konkrétně jde o podniky Tatra Metalurgie a slovenskou společnost ZTS Metalurg z Dubnice nad Váhom. Firmy již spolupracují na úrovni obchodu, kde si předávají zakázky podle toho, která je pro danou firmu nejvíce vhodná. Zároveň si předávají zkušenosti z celého výrobního procesu. Na začátku června 2018 se tyto tři slévárny dokonce společně představí na veletrhu CastForge v německém Stuttgartu.

O společnosti Kovosvit MAS, a. s.

Společnost má téměř osmdesátiletou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos ve vývoji obráběcích strojů v České republice. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Kovosvit MAS nabízí svým zákazníkům komplexní služby, individuální řešení, flexibilitu a výrobky té nejvyšší kvality. V září roku 2016 vstoupila do Kovosvitu MAS jako strategický investor společnost INDUSTRY INNOVATION. Přestože INDUSTRY INNOVATION spolupracuje s holdingem CZECHOSLOVAK GROUP, působí samostatně a není členem tohoto holdingu, do něhož nepatří ani organizačně ani z hlediska manažerských procesů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

22:11 Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 3. června 2020 novou velvyslankyni Tunis…