Sliwka: Hornictví musíme vnímat globálně

09.11.2013 20:40 | Zprávy

Už jen necelého čtvrt roku zbývá do změny v čele Hornicko-geologické fakulty (HGF) na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO), kterou nově povede Vojtech Dirner. Po osmi letech – maximálně povolených dvou volebních obdobích – končí ve funkci děkana Vladimír Slivka.

Sliwka: Hornictví musíme vnímat globálně
Foto: OKD
Popisek: OKD

Zhodnotíte své funkční období?

Já sám? To je složité, takové hodnocení by měli dělat spíše studenti a hlavně absolventi HGF, jestli jim naše fakulta dala to, co očekávali. A pak i samotní zaměstnanci fakulty, kterou se za mého působení podařilo z pohledu obsazení studenty stabilizovat tak, že hornicko-geologická je po ekonomické druhou nejsilnější fakultou v rámci celé VŠB-TUO. Když jsem přebral funkci děkana, pohyboval se počet posluchačů okolo tří tisíc. Po restrukturalizaci a změně nabídky spočívající v zatraktivnění dosud nabízených studijních oborů jsme na HGF přilákali až 4200 posluchačů. Od školního roku 2001/2011 však počty studentů začaly klesat napříč celou univerzitou, takže jsme opět zhruba na třech tisícovkách.

Raději kvalita na úkor kvantity?

Samozřejmě! Ministerstvo nám už třetí rok za sebou krátí dotace. Abychom udrželi zdroj příjmů – mimochodem jsme ekonomicky nejsilnější fakultou na VŠB TUO – musíme získávat, a také získáváme projekty v oblasti vědy a výzkumu. S úbytkem studentů bojujeme aktivitami na tomto poli. Bohužel je tady negativum, které považuji za své osobní selhání – že se nepodařilo do jmenovaných procesů zapojit všechny pedagogy z HGF, že si nevybudovali pocit zodpovědnosti nejen za sebe, ale rovněž za fakultu. Máme „koně tažné a chovné“, neboli lidi více a méně aktivní.

Jak vnímáte současné hornictví?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: OKD

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

16:08 Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

Česko musí přestat rozpouštět evropské peníze v roztříštěných projektech s nízkou přidanou hodnotou.