Snová Juliette v Národním divadle

17.03.2016 7:34

Operu Juliette (Snář) Bohuslava Martinů podle surrealistické divadelní hry Georgese Neveuxe se snovým příběhem o touze i pomíjivosti uvede Národní divadlo v premiérách 24. a 25. března 2016.

Snová Juliette v Národním divadle
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

Právě v Národním divadle mělo dílo v březnu 1938 světovou premiéru pod taktovkou Václava Talicha a v režii Jindřicha Honzla. Na nastudování nejnovější inscenace pracuje dirigent Jaroslav Kyzlink, designovaný hudební ředitel Opery Národního divadla. Režisérkou a scénografkou je Zuzana Gilhuus, která v Národním divadle operou Bohuslava Martinů debutuje. V hlavních rolích Michela se představí Jaroslav Březina a Peter Berger, v roli Juliette alternují Maria Kobielska a Alžběta Poláčková.

„V opeře se projevují všechny charakteristické prvky tvorby Bohuslava Martinů, jsou zde všechny propojeny a povýšeny do jednoho velkého celku. Surrealistické libreto odpovídá době, má úžasný vtip a nadsázku, v samotné hudbě nacházíme nádherné lyrické plochy i jazzové názvuky a celá opera je dokonale instrumentovaná,“ říká dirigent Jaroslav Kyzlink.

„Juliette je pro mě metafora hledáni´ vnitřní cesty. A je to hledání velmi bolestné. Vždy začíná vysněným ideálem, ale následná cesta za ním je mimořádně složitá. Opera nastoluje otázky, co je skutečné a opravdové a kde jsou hranice iluze. Co se děje s člověkem, který je konfrontovaný s ambivalencí mezi realitou a sněním,“ říká Zuzana Gilhuus a dodává: „Literárně i hudebně tato opera realitu a skutečnost neustále zpochybňuje. Když si to divák uvědomí, dostává se blíž ke svému podvědomí.“

„Po Hrách o Marii je pro mě Juliette (Snář) druhým setkáním s hudbou Bohuslava Martinů coby interpretky. Velkou část hudební přípravy jsem měla za sebou ještě před svým nedávným porodem. Nejtěžším momentem je pro mě nalezení rovnováhy mezi vlastní imaginací a přijímáním myšlenek ostatních. Cokoliv Juliette napadne, hned vydává za skutečnost. Nejdřív se do Michela zamiluje a pak s ním nemilosrdně vymete,“ říká představitelka Juliette Alžběta Poláčková.

S Juliette se do opery vrací kostýmní výtvarník Tomáš Kypta, který je spoluautorem výtvarné podoby mimořádně populární Kouzelné flétny ve Stavovském divadle. Autorem choreografie je Radim Vizváry, jenž nadchl svou prací pro loni premiérovanou inscenaci Janáčkova Z mrtvého domu.

Opera Juliette se aktuálně těší pozornosti i v zahraničí. Minulou sezonu ji uvedly v premiéře operní domy v Curychu a ve Frankfurtu nad Mohanem, na konci května je bude následovat berlínská Státní opera.

Následující operní premiérou Národního divadla bude Romeo a Julie Charlese Gounoda v hudebním nastudování Marca Guidariniho a v režii Slávy Daubnerové na scéně Státní opery v dubnu 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Memorandum o spolupráci s Pamiatkovým úradom SR

15:21 NPÚ: Memorandum o spolupráci s Pamiatkovým úradom SR

Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ, a Katarína Kosová, generální ředitelka Pamiatkového úradu …