Letošní zpráva obsahuje 6 kapitol, které se věnují ekonomice, genderové problematice, sociálnímu a dostupnému bydlení, postavení romské menšiny, chybějící komunitní práci a lidskoprávní agendě v zahraniční politice. Součástí publikace je i článek analyzující problematický vývoz zbraní v roce 2013.
Zprávu zahajuje analýza situace v české ekonomice, která nadále zůstává v recesi. „Přestože pokles ekonomiky v roce 2013 je srovnatelný s poklesem roku 2012, význam jednotlivých komponentů je odlišný. V roce 2013 působily nadále negativně investice, ale nově, a snad překvapivě, také zahraniční obchod. Naděje k obratu v oblasti investic se nicméně objevily na konci roku. Silná fiskální restrikce v roce 2013 již nepokračovala, vládní výdaje se de facto staly jedinou pozitivní složkou HDP“ shrnuje ekonomka Ilona Švihlíková. Ta se také věnuje situaci na trhu práce: „Vysoká nezaměstnanost, dosahující 630 000 evidovaných na úřadu práce, se kterou ČR vstoupila do roku 2014, jde ruku v ruce s dlouhotrvajícím poklesem reálné mzdy […] Celkově klesla reálná mzda v roce 2013 o 1,3 %“. Nadále se také zvyšuje počet neplnohodnotných úvazků, které začínají signalizovat rostoucí prekarizaci na trhu práce v ČR.
Do kritického bodu dospěla absence systémové bytové politiky. Téměř jediným možným útočištěm pro sociálně slabé a vyloučené skupiny se staly ubytovny. Zároveň platí, že boom a zneužívání tohoto typu podnikání sociálně vyloučené a lidi bez domova vytváří. To, že dochází k rapidnímu zvyšování finanční nedostupnosti bydlení zvláště pro některé skupiny obyvatelstva, mezi které patří sociálně vyloučení, senioři, rodiny s dětmi nebo rodiny samoživitelek, ukazuje i růst výdajů na sociální dávky. Na potřebu zákonné úpravy sociálního bydlení dlouhodobě poukazuje i Úřad veřejného ochránce práv.
V roce 2013 pokračovaly podobně jako v předchozích letech demonstrace zaměřené proti Romům. Na rozmachu demonstrací se podílela výraznou měrou česká média, která obsáhle informovala i o naprosto banálních konfliktech, jako jsou například běžné rvačky mezi dětmi. Tím posilovala ve společnosti představu, že s Romy nelze vyjít a je třeba proti nim razantně zakročit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva