Soudci Spolkového ústavního soudu z Německa jednali v Brně

14.4.2017 9:11 odp.

Pozvání k návštěvě Ústavního soudu České republiky přijala delegace Ústavního soudu SRN, která ve dnech 4. - 6. dubna 2017 jednala se svými českými protějšky. Německou delegaci vedl předseda tamního Ústavního soudu Andreas Vosskuhle.

Soudci Spolkového ústavního soudu z Německa jednali v Brně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Spolkový Ústavní soud se sídlem v Karlsruhe dohlíží na dodržování Ústavy Spolkové republiky Německo. Od svého založení v roce 1951 přispívá k ochraně a respektu svobodného a demokratického státu a jeho ústavního pořádku, což platí především pro prosazování základních práv. Jako první ústavní soud se začal zabývat ústavními stížnostmi jednotlivců a nyní je považován za etalon moderního ústavního soudnictví v Evropě.

Spolkový Ústavní soud se skládá ze šestnácti soudkyň a soudců. Polovinu volí Spolkový sněm a druhou polovinu Spolková rada, vždy dvoutřetinovou většinou. Funkční období činí dvanáct let a opětovná volba je vyloučena. Soud se celkem skládá ze dvou osmičlenných senátů, jejichž příslušnost pro ústavní stížnosti a kontrolu norem je rozdělena mezi oba senáty.

Při odborném jednání v Brně se diskutovalo o otázce extremismu a s tím spojeným omezováním základních práv. Zvlášť v současné době je toto téma aktuální a oba soudy podrobně analyzovaly svoji dosavadní judikaturu i přístupy, které by dokázaly garantovat východiska demokratického právního státu při minimalizaci zásahů do základních lidských práv.

V druhé části odborného jednání se oba ústavní soudy navzájem seznámily s aktuální rozhodovací činností a v rámci obsáhlé diskuse podrobně hodnotily podobnosti, stejně jako procesní a ústavní východiska svých rozhodnutí.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

22:11 FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové proved…

reklama