¨ Soudci Spolkového ústavního soudu z Německa jednali v Brně | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

Soudci Spolkového ústavního soudu z Německa jednali v Brně

14.04.2017 21:11

Pozvání k návštěvě Ústavního soudu České republiky přijala delegace Ústavního soudu SRN, která ve dnech 4. - 6. dubna 2017 jednala se svými českými protějšky. Německou delegaci vedl předseda tamního Ústavního soudu Andreas Vosskuhle.

Soudci Spolkového ústavního soudu z Německa jednali v Brně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Spolkový Ústavní soud se sídlem v Karlsruhe dohlíží na dodržování Ústavy Spolkové republiky Německo. Od svého založení v roce 1951 přispívá k ochraně a respektu svobodného a demokratického státu a jeho ústavního pořádku, což platí především pro prosazování základních práv. Jako první ústavní soud se začal zabývat ústavními stížnostmi jednotlivců a nyní je považován za etalon moderního ústavního soudnictví v Evropě.

Spolkový Ústavní soud se skládá ze šestnácti soudkyň a soudců. Polovinu volí Spolkový sněm a druhou polovinu Spolková rada, vždy dvoutřetinovou většinou. Funkční období činí dvanáct let a opětovná volba je vyloučena. Soud se celkem skládá ze dvou osmičlenných senátů, jejichž příslušnost pro ústavní stížnosti a kontrolu norem je rozdělena mezi oba senáty.

Při odborném jednání v Brně se diskutovalo o otázce extremismu a s tím spojeným omezováním základních práv. Zvlášť v současné době je toto téma aktuální a oba soudy podrobně analyzovaly svoji dosavadní judikaturu i přístupy, které by dokázaly garantovat východiska demokratického právního státu při minimalizaci zásahů do základních lidských práv.

V druhé části odborného jednání se oba ústavní soudy navzájem seznámily s aktuální rozhodovací činností a v rámci obsáhlé diskuse podrobně hodnotily podobnosti, stejně jako procesní a ústavní východiska svých rozhodnutí.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Zavedení družicové navigace na pražské tramvaje může zvýšit jejich bezpečnost

19:23 ČVUT: Zavedení družicové navigace na pražské tramvaje může zvýšit jejich bezpečnost

Technologii dnes otestovali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci s Doprav…

Server ParlamentniListy.cz používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Souhlasím Nesouhlasím