Soutěž Šumavská mozkovka dala nahlédnout pod povrch Šumavy, pod hladinu Vltavy i do života smrčin

13.02.2016 9:25 | Zprávy

Pestrý a nesmírně vyrovnaný až do samého závěru – takový byl druhý ročník soutěže o nejlepší popularizační odborný článek ze Šumavy. Čtenáři měli možnost zažít exkurzi mezi letokruhy šumavských smrčin u Plešného jezera a nad Březníkem s Tomášem Kouteckým, nahlédnout pod povrch v Boubínském pralese s Pavlem Šamonilem. S Jaroslavem Vrbou pak potkat kyselé deště, Petr Zahradník vzpomenul historii kůrovcové kalamity na Šumavě a Eva Zelenková představila projekt Soužití člověka a perlorodky říční ve Vltavském luhu.

Soutěž Šumavská mozkovka dala nahlédnout pod povrch Šumavy, pod hladinu Vltavy i do života smrčin
Foto: zakrasnejsivimperk.cz
Popisek: Národní park Šumava

Všichni měli za úkol sepsat svůj výzkum na pouhé dvě strany časopisu. Navíc musely být články doplněny fotografiemi, případně grafy. A ještě psát odborný text populární formou!

„To není nijak snadný úkol. Popsat dlouhodobý výzkum v několika odstavcích, tak aby se na nic nezapomnělo a dávalo to smysl, to zabere hodně úsilí a je třeba mít i trochu talentu. Ale napsat takový popularizačně-naučný článek je podle mě jeden z nejlepších způsobů, jak nám nevědcům přiblížit právě tuto, pro laiky leckdy nepochopitelnou práci,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

„O to víc si vážím všech, kteří loni i letos do soutěže šli. Tento ročník mě potěšilo hlavně to, že autoři textů své články posílali sami a my je nemuseli nijak přemlouvat. Díky tomu se sešla opravdu pestrá pětice zajímavých článků, ze kterých se čtenáři dozvěděli mnoho zajímavostí o Šumavě,“ dodává.

Jak je patrné z došlých hlasů, všech pět soutěžních textů zaujalo, protože do poslední chvíle to byl opravdu vyrovnaný boj.

„Celkem došlo 177 hlasů a opravdu až do uzávěrky, která byla 7. Února, nebylo jisté, kdo vyhraje. V průběhu soutěže se totiž často měnilo pořadí, ale nakonec nejvíce hlasů, celkem 47, obdržel článek Pavla Šamonila „Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd“, ve kterém popisuje monitoring půdních profilů v Boubínském pralese,“ říká Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Lesníci sbírají data na demonstračních plochách

22:08 Lesy ČR: Lesníci sbírají data na demonstračních plochách

Už čtyřiadvacet takzvaných demonstračních objektů založily na bezmála osmi a půl tisíce hektarů Lesy…