Soutěž Šumavská mozkovka dala nahlédnout pod povrch Šumavy, pod hladinu Vltavy i do života smrčin

13.02.2016 9:25 | Zprávy

Pestrý a nesmírně vyrovnaný až do samého závěru – takový byl druhý ročník soutěže o nejlepší popularizační odborný článek ze Šumavy. Čtenáři měli možnost zažít exkurzi mezi letokruhy šumavských smrčin u Plešného jezera a nad Březníkem s Tomášem Kouteckým, nahlédnout pod povrch v Boubínském pralese s Pavlem Šamonilem. S Jaroslavem Vrbou pak potkat kyselé deště, Petr Zahradník vzpomenul historii kůrovcové kalamity na Šumavě a Eva Zelenková představila projekt Soužití člověka a perlorodky říční ve Vltavském luhu.

Soutěž Šumavská mozkovka dala nahlédnout pod povrch Šumavy, pod hladinu Vltavy i do života smrčin
Foto: zakrasnejsivimperk.cz
Popisek: Národní park Šumava

Všichni měli za úkol sepsat svůj výzkum na pouhé dvě strany časopisu. Navíc musely být články doplněny fotografiemi, případně grafy. A ještě psát odborný text populární formou!

„To není nijak snadný úkol. Popsat dlouhodobý výzkum v několika odstavcích, tak aby se na nic nezapomnělo a dávalo to smysl, to zabere hodně úsilí a je třeba mít i trochu talentu. Ale napsat takový popularizačně-naučný článek je podle mě jeden z nejlepších způsobů, jak nám nevědcům přiblížit právě tuto, pro laiky leckdy nepochopitelnou práci,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

„O to víc si vážím všech, kteří loni i letos do soutěže šli. Tento ročník mě potěšilo hlavně to, že autoři textů své články posílali sami a my je nemuseli nijak přemlouvat. Díky tomu se sešla opravdu pestrá pětice zajímavých článků, ze kterých se čtenáři dozvěděli mnoho zajímavostí o Šumavě,“ dodává.

Jak je patrné z došlých hlasů, všech pět soutěžních textů zaujalo, protože do poslední chvíle to byl opravdu vyrovnaný boj.

„Celkem došlo 177 hlasů a opravdu až do uzávěrky, která byla 7. Února, nebylo jisté, kdo vyhraje. V průběhu soutěže se totiž často měnilo pořadí, ale nakonec nejvíce hlasů, celkem 47, obdržel článek Pavla Šamonila „Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd“, ve kterém popisuje monitoring půdních profilů v Boubínském pralese,“ říká Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Nemyslíte, že mají všichni právo vyjádřit svůj názor?

To mají snad třeba umělci mlčet, jen proto, že jsou známí – viz váš komentář https://www.parlamentnilisty.cz/profily/JUDr-Jindrich-Rajchl-132491/clanek/Kde-ti-potulni-kejkliri-nabyli-dojmu-ze-rozumi-politice-143120? A když se někdo známí objeví třeba na nějakém mítinku nebo sjezdu politikům, myslím,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci budovy dětského domova v Jaroměři

16:26 Královéhradecký kraj připravuje rekonstrukci budovy dětského domova v Jaroměři

Rada Královéhradeckého kraje schválila záměr rozsáhlé rekonstrukce budovy Dětského domova, Základní …