Spolek Ochránce zemědělců: Ústavní stížnost je jediná naděje na spravedlnost, zemědělci se na ni skládali jako na Národní divadlo

20.11.2024 10:17 | Tisková zpráva

Sněmovní kluby ANO a SPD dnes oznámily, že podpořily podání ústavní stížnosti proti § 9 nařízení vlády č. 83/2023 Sb. Tím vyvrcholila více než roční snaha skupiny 14 920 českých zemědělců, kteří podepsali petici proti diskriminačním podmínkám při rozdělování zemědělských dotací. Ty jsou od 1. 4. 2023 rozdělovány tak, že 23 % všech zemědělských dotací obdrží zemědělci pouze na prvních obhospodařovaných 150 hektarů půdy.

Spolek Ochránce zemědělců: Ústavní stížnost je jediná naděje na spravedlnost, zemědělci se na ni skládali jako na Národní divadlo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Zemědělského družstva Ostaš Jaroslav Lád

Dříve bylo takto rozdělováno pouze 10 % zemědělských dotací. Z roku na rok se tak příjmy malých zemědělských podnikatelů více než zdvojnásobily. Malí zemědělci si díky tomu nyní mohou dovolit platit za pacht půdy, platy zaměstnanců i služby výrazně vyšší částky než všichni ostatní. Toto neodůvodněné zvýhodnění jedné skupiny zemědělců způsobilo obrovské nerovnováhy na trhu a diskriminaci středních a velkých zemědělců, kteří jsou odpovědní za 85 % české zemědělské výroby.

Nespravedlnost rozdělování dotací nejlépe ilustruje příklad zemědělského družstva Ostaš, které sdružuje 40 hospodařících zemědělců. Ti oproti samostatně hospodařícím zemědělcům dostávají až o 50 % nižší dotace jenom proto, že se kvůli svému podnikání sdružili do družstva. Přitom se ale jedná o stejné malé zemědělce jako jsou ti, kteří sdružení nejsou. Takto diskriminační přístup ze strany vlády je zakázaný v Listině základních práv a svobod a v Evropské úmluvě.

„Vláda nikdy neřekla jediný důvod, proč by měl jeden zemědělec dostávat o polovinu méně než ten druhý. Redistributivní sazba se rozhodnutím této vlády se více než zdvojnásobila a v České republice je tak nejvyšší z celé Evropy. Původní požadavek prý byl dokonce 30 % a současná sazba je prý průměrem mezi původním požadavkem a protinávrhem ve výši 15 %. Je to jen důkaz toho, že vláda rozhodovala naprosto libovolně a bez jakékoliv znalosti toho, co způsobí,“ říká Ing. Jaroslav Lád, předseda petičního výboru a spolku Ochránce zemědělců, který za iniciativou stojí, a současně předseda Zemědělského družstva Ostaš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: 14 jeskyní zahájilo sezóny, zacílí na rodiny s dětmi

22:33 Správa jeskyní: 14 jeskyní zahájilo sezóny, zacílí na rodiny s dětmi

Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich b…