Správa NP Šumava vydala novou knihu. Své území představuje slovem i obrazem ve dvou jazycích

13.03.2015 8:50

Národní park Šumava – takto jednoduše zní název nové knihy, kterou vydala Správa Národního parku Šumava. Představuje rozličné zajímavosti z přírody a života zvířat v národním parku. Nezapomíná se ani na člověka, který krajinu Šumavy utvářel a dodnes utváří.

Správa NP Šumava vydala novou knihu. Své území představuje slovem i obrazem ve dvou jazycích
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava
reklama

Kniha o 104 stránkách má přiblížit filozofii národního parku, který je určitě národním přírodním dědictvím nás všech. Celostránkové fotografie a panoramatické snímky vtáhnou všechny zájemce do děje a pomocí textů psaných populární formou se dozví o vztazích i závislostech v přírodě, které zde probíhají dle přírodních zákonů. Národní park Šumava se tím stává nejen jedinečnou laboratoří při výzkumu přírody pro vědce, ale i jedinečnou scénou pro pozorování návštěvníky.

„Toto dílo si neklade za cíl co nejpodrobněji a nejobsáhleji popsat Národní park Šumava, ale představuje na příkladech slovem a obrazem některé fenomény a zajímavosti z tohoto unikátního přírodního dědictví. Ukázalo se přitom, že čím jednodušeji, ale o to efektivněji chceme představit tak úžasný kout Česka, jako je Šumava, tím těžší úkol to je. Fotografie musely co nejlépe vystihnout přírodní krásy, faunu, flóru a různé druhy šumavských biotopů a texty nesměly být dlouhé, únavné a přitom dostatečně výstižné. Navíc pochopitelné i pro návštěvníky z různých koutů světa,“ říká hlavní autor knihy Josef Štemberk ze Správy Národního parku Šumava.

V knize jsou fotografie dvacítky fotografů Šumavy, kteří fotí profesionálně anebo pracují v národním parku a dokázali nejzajímavější, nejdramatičtější, nejkrásnější okamžiky zachytit pohotově svým objektivem. Z celkem 73 snímků je 21 panoramatických. Krátké a výstižné texty sestavilo pět autorů a celou knihou se prolínají části textů významných spisovatelů Šumavy, a tedy Karla Klostermanna, Josefa Váchala a Adalberta Stiftera. Veškeré texty jsou psány česky a anglicky a tedy dozvědět se o Národním parku Šumava může z první ruky celý svět. Jde tím pádem také o reprezentativní a unikátní dárek z regionu národního parku.

„Kniha by tak měla potěšit každého milovníka přírody a zároveň by mohla přilákat zájemce do národního parku, aby se pokochali vším představeným na vlastní oči při toulkách či vyjížďkách divokou přírodou Šumavy,“ dodává Josef Štemberk.

Publikace s názvem „Národní park Šumava“ byla slavnostně pokřtěna 12. Března za účasti většiny autorských fotografů a dalších autorů. V prodeji je už na všech informačních střediscích Správy NP Šumava a v nejbližší době také na e-shopu národního parku. Stojí 256 Kč.

„Tahle kniha je důkazem, že na Šumavě není vše rozpolcené, černobílé, nebo zelenomodré. My jen dokončili dílo, které začali předchozí ředitelé a zároveň zůstalo v editorské režii jednoho autora. Je to knížka, která Šumavě už léta chybí. Není ani čistě fotografická, ani čistě naučná, ani ideologická. Chtěli bychom, aby přiblížila Šumavu co nejširšímu publiku,“ zakončuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic: Začíná oprava silnice I/13 u tepelné elektrárny Prunéřov

21:38 Ředitelství silnic a dálnic: Začíná oprava silnice I/13 u tepelné elektrárny Prunéřov

Z důvodu kompletní opravy komunikace byl omezen průjezd na dvoukilometrovém úseku silnice I/13 u tep…