Srovnání evropských zemí v oblasti efektivity justice vychází pro Českou republiku kladně

13.11.2016 13:32

Komise pro efektivitu justice (CEPEJ) Rady Evropy publikovala dne 6. října 2016 nové vydání dokumentu „Evropské justiční systémy - efektivita a kvalita justice, vydání 2016 (data 2014)“.

Srovnání evropských zemí v oblasti efektivity justice vychází pro Českou republiku kladně
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Komise pro efektivitu justice pravidelně shromažďuje údaje o fungování justičních systému členských zemí Rady Evropy a každé dva roky vydává dokument Evropské justiční systémy. Právě vydaný dokument obsahuje data za rok 2014, ale umožňuje i porovnání za období let 2010, 2012 a 2014. Současně byl vydán i samostatný dokument „Využití informačních technologií u soudů“.

Dokument obsahuje srovnání 45 členských zemí Rady Evropy (pouze kromě Lichtenštejnska a San Marina), jako pozorovatel se  účastnil rovněž Izrael.   

Aktuální vydání je revoluční v tom směru, že byla zásadně zestručněna papírová podoba dokumentu, který obsahuje jen nejdůležitější údaje soustředěné v 5 kapitolách (základní ekonomická a demografická data; rozpočty soudních systémů; soudci, státní zástupci, advokáti; organizace soudního systému a efektivita a kvalita činnosti soudů a státních zastupitelství).

Všechna data včetně vysvětlivek a komentářů jsou pak obsažena v nové interaktivní databázi, která umožňuje jak detailní pohled na konkrétní zemi, tak porovnání základních dat až u tří zemí současně, jakož i generování tabulek, grafů a map.

Pokud jde o některé údaje za ČR, za rok 2014 činil rozpočet na justiční systém na 1 obyvatele přesný medián (44,70 Euro), průměr je 60 Euro na obyvatele, ale polovina států vykázala méně než 45 Euro na obyvatele.

Nadále zůstává poměrně vysoký počet soudců na 100.000 obyvatel (28,8, zatímco medián činí 17,82).

Poměrně uspokojivé výsledky v tomto mezinárodním srovnání dosáhla ČR v efektivitě řízení, když při nápadu 4,6 sporných civilních a obchodních sporů na 100.000 obyvatel činil ukazatel tzv. „clearance rate“, tj. jak efektivně soud se vypořádává s nově napadlými věcmi, 104,7%, přičemž soud je tím efektivnější, čím je tento ukazatel vyšší než 100% (na Slovensku činil například 91,7% a v Rakousku 103%). ČR vykázala celkem 2,1 nevyřízených věcí na konci roku 2014 na 100.000 obyvatel, zatímco například Rakousko 0,4 a Slovensko 3,7 nevyřízených věcí. Počet dnů, které soudy potřebují k vyřízení věci (tzv. „disposition time“), činil za rok 2014 celkem 163 dnů, pro porovnání v Rakousku 130 dnů a na Slovensku 524 dnů.     

Další informace jsou k dispozici na www.coe.int/cepej, kde je i odkaz na databázi CEPEJ-STAT včetně video návodu, jak tuto databázi používat.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V srpnu se Česká pošta zbarví duhou

15:53 V srpnu se Česká pošta zbarví duhou

Česká pošta je hrdá na to, že může být strategickým partnerem festivalu Prague Pride, jehož letošním…