Stále více celiaků čerpá u VZP příspěvek na dietu. Vloni si pro něj došlo téměř 12 tisíc klientů

14.05.2020 11:47

Všeobecná zdravotní pojišťovna přispěla v loňském roce částkou 35 192 047 Kč klientům trpícím celiakií. Je to nejvíce za poslední 3 roky. O příspěvek si zažádalo 11 889 klientů. Výše příspěvku VZP na bezlepkovou dietu činí až 6 000 Kč a je suverénně nejvyšší ze všech zdravotních pojišťoven. Světový den celiakie připadá na 16. května.

Stále více celiaků čerpá u VZP příspěvek na dietu. Vloni si pro něj došlo téměř 12 tisíc klientů
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Celiakie je chronické onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Lepek se vyskytuje v obilovinách, nejčastěji v pšenici, žitě a ječmenu. Zajišťuje např. žádanou pružnost těsta a nadýchanost pečiva. Typickými příznaky celiakie jsou průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti a také únava. Tato porucha se může projevit v kterémkoliv věku. Podle Národního registru hrazených zdravotních služeb bylo v České republice v roce 2018 identifikováno 21 483 celiaků. Vzhledem k nejednoznačnosti příznaků, což může vést k nepřesné diagnóze, může být postižených celiakií kolem 40 tisíc.

Následující tabulka ukazuje zájem klientů VZP o příspěvek na bezlepkovou dietu za poslední 3 roky a kolik jim VZP vyplatila. V roce 2019 stoupl počet žádostí o příspěvky oproti roku 2018 o 11 %.

V další tabulce je uveden za rok 2019 počet žádostí o příspěvky a kolik celkem vyplatila klientům VZP v jednotlivých krajích. Nejvíce bylo žádostí v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, nejméně naopak v kraji Karlovarském.

Celiakie je neléčitelné onemocnění a jediný způsob, jak ji „léčit“, je dodržovat trvale přísnou dietu. Potraviny bez lepku ovšem nejsou levnou záležitostí. VZP proto již řadu let nabízí svým klientům mezi benefity souvisejícími s péčí o zdraví mimo jiné i příspěvek až 6 000 Kč na bezlepkové potraviny. Je to nejvyšší částka ze všech zdravotních pojišťoven. Podmínkou je předložit doklad o diagnóze celiakie. O příspěvek se žádá 2x ročně a je určen dětem do 18 let a dospělým do 26 let, kteří mají status nezaopatřené dítě – student.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo spustila unikátní laboratorní zařízení ve střední a východní Evropě

22:11 Nemocnice Znojmo spustila unikátní laboratorní zařízení ve střední a východní Evropě

Nemocnice Znojmo je první nemocnicí ve střední a východní Evropě, která dnes slavnostně spustila ve …