Stát díky ÚZSVM za dva roky prodal v elektronických aukcích nemovitosti za téměř půl miliardy korun

12.11.2020 4:50 odp.

Zájemci o nepotřebný státní majetek mohou již dva roky v elektronickém aukčním systému Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nakupovat také nemovitosti. Od 1. listopadu 2018 do 31. října 2020 proběhlo 1 092 výběrových řízení s elektronickou aukcí (elektronických aukcí), z nichž stát získal téměř 490 milionů korun.

Stát díky ÚZSVM za dva roky prodal v elektronických aukcích nemovitosti za téměř půl miliardy korun
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

„Čísla svědčí o tom, že online prodej nemovitostí je pro veřejnost atraktivní. I díky elektronickým aukcím se nám i přes obtížnou koronavirovou dobu daří prodávat nepotřebný státní majetek a ke konci října jsme do státního rozpočtu odvedli 1,24 miliardy korun. V oblasti prodeje nepotřebného státního majetku se nám daří výrazně posilovat transparentnost a veřejnou kontrolu. Historicky první státní elektronický aukční systém, který jsme vytvořili vlastními silami, nabízí veřejnosti nejen možnost nakupovat z pohodlí domova, ale také kontrolovat průběh i výsledky všech aukcí,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Od června loňského roku navíc zájemci naleznou všechny nabídky od státních institucí přehledně na jednom místě, a to na našem webu www.nabidkamajetku.cz, a odpadá jim tak zdlouhavé vyhledávání nabídek na stovkách webových stránek státních institucí,“ dodala generální ředitelka.

Nabídka nemovitého majetku prodávaného v elektronických aukcích je velmi pestrá. Stát nabízí lukrativní majetek, jako jsou byty, chaty, rodinné domy nebo různé druhy pozemků. Za nejvyšší částku se dosud prodal areál bývalého zahradnictví o rozloze 1,5 hektaru v Plzni na Doubravce, který je vhodný i k bytové výstavbě. Nový majitel získal areál za 39,9 milionu korun. ÚZSVM se dále v elektronické aukci podařilo prodat za 19,9 milionu korun areál bývalého vysílacího střediska v obci Stěžery, který v minulosti sloužil i jako rušička vysílání rádia Svobodná Evropa. Nového vlastníka získalo také bývalé plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy, které bylo prodáno za více než 18 milionů korun.  

Absolutně nejvyšší nárůst ceny, a to o více než 4,5 milionu korun, doposud zaznamenal ÚZSVM při prodeji rekreačního areálu ve Studnicích u Rokytna ležící v srdci Žďárských vrchů, kdy se vyvolávací cena 3 564 000 korun vyšplhala na konečných 8,1 milionu korun. O 4,5 milionu korun vzrostla také cena při prodeji areálu bývalé sušičky chmele v Žatci, který byl prodán za 14 milionů korun. Úspěšný byl také prodej pozemků v Praze-Dejvicích na okraji přírodního parku Šárka – Lysolaje. V tomto případě se minimální cena 5,5 milionu korun navýšila o 4,4 milionu korun.

Velký souboj svedli zájemci o rodinný dům se zahradou v Kralicích na Hané, který na webu www.nabidkamajetku.cz nabízel Státní pozemkový úřad. O vítězi této aukce rozhodl po dvou hodinách až rekordní 531. příhoz. Na druhé místo co do počtu příhozů se řadí prodej pozemků v pražské Michli. V této aukci padlo celkem 255 příhozů. Zájem byl také o pozemek podél řeky v Hamru nad Nežárkou. O vítězi této aukce rozhodl až 190. příhoz.

Nejvíce účastníků, a to celkem 52, přilákala aukce na prodej pozemku v Hřensku, který slouží jako parkovací plocha. V jiném případě se o chatku ležící v chatové kolonii Višňovka v Řitce v elektronické aukci utkalo 28 zájemců. Dalších 23 zájemců se zapojilo do aukce na prodej rekreační chaty u Mydlovarského rybníka v blízkosti města Zliv.

Na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz nabízí ÚZSVM v současné době široké veřejnosti k prodeji v elektronické aukci například dvě krásná neobarokní rodinná sídla významných ústeckých továrníků a podnikatelů, a to Schichtovu vilu za 19 150 000 korun a Hönigovu vilu za 10 704 000 korun. Na nového majitele také čeká mezonetový byt o velikosti 4+kk s výhledem na hrad Špilberk v Brně-Veveří za 9 850 000 korun.

Elektronický aukční systém, který ÚZSVM připravil vlastními zaměstnanci bez externích dodavatelů, byl spuštěn k 1. únoru 2018. V první fázi sloužil k prodeji movitého majetku. Následně byl 1. listopadu 2018 rozšířen o prodej nemovitostí. Elektronický aukční systém eviduje přes 11 tisíc zaregistrovaných účastníků aukcí a 10 tisíc odběratelů novinek. Od spuštění systému navštívilo stránky elektronických aukcí přes milion unikátních uživatelů. Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Více informací naleznete na www.nabidkamajetku.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

22:31 EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

„Až dosloužím, chci do sběru,“ to je recyklační heslo, které zná téměř každý, ale jaká je realita, t…