Statistické úřady V4 podepsaly memorandum

19.04.2018 12:40

Statistické úřady zemí Visegrádské čtyřky dnes v Budapešti přijaly memorandum o spolupráci.

Statistické úřady V4 podepsaly memorandum
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Dokument dnes podepsali vrcholní představitelé národních statistických úřadů – za Česko Marek Rojíček, za Slovensko Alexander Ballek, za Polsko Grażyna Marciniak a za Maďarsko Gabriella Vukovich.

„Cílem je zintenzivnit spolupráci ve vybraných oblastech. Chceme společně pracovat na celkovém rozvoji, na modernizaci statistických procesů, na zvyšování kvality statistik a zdokonalování metodik,“ uvedl Marek Rojíček během summitu v Budapešti. Spolupráce se bude týkat např. příprav sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 nebo využívání big dat.

Prvním výsledkem deklarované užší spolupráce je nová statistická publikace zaměřená na srovnání zemí Visegrádské skupiny. Státy V4 se rozkládají na území o rozloze 532,8 km2. Na začátku loňského roku v nich žilo 63,8 mil. obyvatel, tedy 12,5 % populace celé Evropské unie. Česko je druhým nejlidnatějším státem Visegrádské skupiny.

Ekonomiky států V4 mají těžiště výroby v průmyslu, který ve všech zemích tvoří více než čtvrtinu hrubé přidané hodnoty. V samotném Česku je to více než 30 %.

„Státy V4 patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám EU. Celkově vloni vzrostl jejich hrubý domácí produkt o 4,3 %, zatímco v celé EU jen o 2,4 %. Příznivý ekonomický vývoj měl vliv i na výrazný pokles nezaměstnanosti. V loňském roce patřily Česko, Maďarsko a Polsko do sedmičky unijních zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti,“ uvedla analytička ČSÚ Karolína Súkupová.

Ekonomiky zemí V4 jsou výrazně otevřené. Pro všechny je nejvýznamnějším exportním partnerem Německo. Zároveň mají všechny státy V4 mezi trojicí nejvýznamnějších vývozních destinací alespoň jednoho z dalších členů skupiny.

Novou statistickou publikaci naleznete i na webu ČSÚ ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Šumava: Jelení výběh na Kvildě je již přístupný

9:30 NP Šumava: Jelení výběh na Kvildě je již přístupný

Od včerejška je opět přístupný jelení výběh v Návštěvnickém centru Kvilda, který byl, kvůli bezpečno…